• Statystycznie co piąty łodzianin posiadający auto tankuje gaz LPG
  • Do ograniczenia zainteresowania instalacjami LPG przyczyniają się decyzje administracyjne wspierające elektromobilność i paliwa metanowe
  • Najpopularniejszym autem z instalacją LPG jest Opel Astra

Polska gazem stoi, a raczej autogazem. Tylko w 2018 r. sprzedano 1 mln 835 tys. ton autogazu, co stanowiło 76 proc. całej konsumpcji LPG w Polsce. Reszta jest używana głównie do ogrzewania gospodarstw domowych. Co prawda w porównaniu do 2017 roku odnotowano spadek sprzedaży, ale tylko o 0,8 procent. Bez względu na to i tak jesteśmy europejskim liderem wśród krajów z największą liczbą samochodów zasilanych gazem LPG.

Po lekkim dołku zainteresowanie LPG wzrosło

Na początku 2017 r. liczba pojazdów LPG w Polsce wynosiła 3 mln 82 tys. sztuk. Pod koniec 2017 r. liczba ta spadła o 44 tys. pojazdów, żeby w 2018 r. znów wzrosnąć o 97 tys. sztuk. Według raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego w 2018 roku zarejestrowano 9 077 nowych samochodów z instalacjami LPG. W tym samym czasie z zagranicy przywieziono 25 081 samochodów LPG. Dodatkowo w 2018 r. zamontowano 63 tys. nowych instalacji LPG w samochodach już użytkowanych. Tym samym na koniec 2018 roku w Polsce było 3 mln 135 tys. aut zasilanych gazem.

Największy udział pojazdów napędzanych LPG zanotowano wśród samochodów z silnikami o pojemnościach od 1,4 do 2.0 l. Wynosił on 15,9 procent.

Największy odsetek aut z LPG jest w woj. łódzkim

Co prawda najwięcej osobówek z instalacją LPG jest zarejestrowanych w województwie mazowieckim (znajduje się tu 18,8 proc. wszystkich aut zasilanych gazem zewidencjonowanych w kraju), ale to nie jest akurat wielkim zaskoczeniem. W końcu to na Mazowszu jeździ najwięcej aut osobowych – „zameldowanych” jest tu blisko 16 proc. wszystkich samochódów osobowych z polskimi tablicami rejestracyjnymi.

Patrząc jednak na stosunek samochodów zasilanych gazem do wszystkich aut osobowych na danym obszarze, rekordzistą jest województwo łódzkie. Statystycznie co piąty łodzianin posiadający auto tankuje gaz LPG.

Auta zasilane gazem są równie popularne w województwie lubelskim (wskaźnik wynosi tu 18,7 proc.) i w kujawsko-pomorskim (16,3 proc.) Z kolei najmniej samochodów z instalacją LPG jest zarejestrowanych w województwach: opolskim (9,6 proc.), zachodniopomorskim(10,0 proc.) oraz wielkopolskim (10,1 proc.).

LPG osiągnęło już szczyt popularności

Aktualnie samochody z instalacją LPG stanowią 13,8 proc. wszystkich zarejestrowanych samochodów osobowych nad Wisłą. Trzeba tu zaznaczyć, że 55,1 proc. to pojazdy benzynowe, a 31,1 proc. to diesle. Tym bardziej widać, że instalacje LPG mają się u nas dobrze, jednak eksperci twierdzą, że bum już mamy za sobą.

Według Polskiej Organizacji Gazu Płynnego rynek autogazu znajduje się w fazie nasycenia. Z drugiej strony instalacje LPG nie cieszą się popularnością wśród rządzących. W raporcie PZGO zauważa, że do ograniczenie zainteresowania instalacjami LPG przyczyniają się decyzje administracyjne wspierające elektromobilność i paliwa metanowe (do których nie należy gaz LPG).

Źródło: PZGO