Pod koniec 2023 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na realizację pierwszych trzech zadań związanych z przedłużeniem drogi ekspresowej S8 na południe od Wrocławia. Mowa o odcinku pomiędzy Kobierzycami i Łagiewnikami. Ponadto drogowcy otworzyli oferty w przetargu na projekt i budowę ok. 14-kilometrowego fragmentu Ząbkowice Śląskie — Bardo.

Droga S8: GDDKiA szuka chętnych do budowy trasy

Teraz przyszedł czas na realizację kolejnych części trasy, która ułatwi podróżowanie pomiędzy Wrocławiem i Kłodzkiem. GDDKiA ogłosiła kolejne dwa przetargi na realizację drogi S8. Tym razem drogowcy szukają wykonawców, którzy będą chcieli zaprojektować i wybudować ponad 17 km trasy pomiędzy Łagiewnikami i Ząbkowicami. Budowa została podzielona na dwa zadania, Łagiewniki — Niemcza oraz Niemcza — Ząbkowice Śląskie, a oferty można składać do 6 lutego br.

Mapa S8 - ogłoszenie przetargów zad. IV i V Foto: GDDKiA
Mapa S8 - ogłoszenie przetargów zad. IV i V

Zgodnie z wymaganiami stawianymi przez GDDKiA prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają zostać ukończone w ciągu 39 miesięcy od daty zawarcia umowy. W przypadku robót do z czasu realizacji wyłączone są okresy zimowe, tj. od 15 grudnia do 15 marca.

Droga S8: na razie do Kłodzka, później aż do Czech

Ukończenie budowy całej 87-kilometrowej drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Kłodzka i oddanie jej do ruchu planowane jest na lata 2028-2033. Będzie to dwujezdniowa trasa z dwoma pasami ruchu i pasem awaryjnym w każdym z kierunków. Na odcinku pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód przewidziano rezerwę pod trzeci pas ruchu. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) przewiduje także budowę dalszej części S8 od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami.