Kilka dni temu blisko 30 kierowców doskonaliło swoje umiejętności na torze w Modlinie. Wśród zadań, jakie na nich czekały, było m.in. pokonanie slalomu między przeszkodami, awaryjne hamowanie, a także testy na koncentrację i zajęcia z psychologiem.

Zdaniem osób uczestniczących w szkoleniach okazały się one nie tylko przydatne, ale też bardzo emocjonujące; uczestnicy mogli przetestować swoją sprawność także w ekstremalnych sytuacjach. "Spora dawka adrenaliny, ale jednocześnie cenne uwagi instruktorów, które przydadzą się nam mimo wieloletniego doświadczenia jako kierowców" – powiedział podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami Marian Kuliński, który ma prawo jazdy od 47 lat.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, Marcin Ciężkowski zapowiedział, że kolejne szkolenia dla seniorów z Radomia odbędą się pod koniec sierpnia. Do końca października mają być zorganizowane podobne zajęcia dla mieszkańców innych mazowieckich miast.

Program szkoleń dla kierowców, którzy ukończyli 55. rok życia powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego. Sfinansowanie zajęć to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

"Bezpieczeństwo osób starszych wymaga szczególnej uwagi. Potrzeba realnych działań, dzięki którym seniorzy będą czuć się bezpieczniej i pewniej także za kierownicą" - powiedział wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Sześciogodzinne zajęcia zakładają zarówno przekazanie wiedzy teoretycznej, jak i praktyczne ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy zapoznają się m.in. z zasadami oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego czy niebezpieczeństwami wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy. W czasie zajęć praktycznych mogą doświadczyć wpływu prędkości na drogę hamowania na różnych nawierzchniach czy jak działają systemy wspomagające kierowcę w samochodzie. Przekonają się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – bezpieczeństwo jazdy.