Dziś kierowca, który posiada profil zaufany, podczas kontroli drogowej może się wylegitymować, pokazując elektroniczne prawo jazdy. W rządowej aplikacji mObywatel jest bowiem możliwość przechowywania elektronicznych dokumentów. Można także sprawdzić m.in. informacje o punktach karnych, ubezpieczeniu auta i ważności jego badania technicznego.

Elektroniczne prawo jazdy ważne w całej UE

Elektroniczne prawo jazdy jest jednak na razie honorowane jedynie w Polsce, a gdy chcemy wyjechać za granicę, musimy wziąć ze sobą fizyczny dokument i nim się posługiwać. Ministerstwo Cyfryzacji chce to zmienić, dlatego Polska i 19 innych państw weszły w program pilotażowy o nazwie POTENTIAL.

Ma on pozwolić na wygodne załatwianie codziennych spraw administracyjnych i korzystanie z usług publicznych. Wśród usług, które znajdą się w tzw. cyfrowym portfelu, są:

  • dostęp do e-usług rządowych, 
  • otwarcie rachunku bankowego, 
  • rejestracja karty SIM, 
  • podpis elektroniczny, 
  • e-recepty, 
  • mobilne prawo jazdy. 

Wystarczy wygenerować kod w mObywatelu

Do testowania nowej usługi są teraz zachęcane wypożyczalnie samochodów, które do 10 listopada mogą zgłosić chęć testowania tej opcji. To ułatwi obsługę obcokrajowców, którzy będą chcieli wypożyczyć auto w Polsce. To samo będzie dotyczyć Polaków podczas wyjazdu za granicę.

Działanie tego systemu będzie bardzo proste – wystarczy, że podczas kontroli lub wypożyczania auta mieszkaniec Unii Europejskiej wygeneruje w swojej aplikacji kod QR umożliwiający weryfikację uprawnień i danych osobowych.

Program pilotażowy ma potrwać do kwietnia 2025 r., jednak nie ma terminu, w którym rozwiązanie będzie wprowadzone na stałe i we wszystkich państwach członkowskich.