Do wypadku doszło w miejscu teoretycznie bezpiecznym, tj. na oznaczonym przejściu i przejeździe dla rowerzystów, na których ruch kierowany jest sygnalizacją świetlną. Mimo to jadący w kierunku Chojnic TIR potrącił 38-letnią rowerzystkę.

Na szczęście kobieta uniknęła groźnych skutków tego zdarzenia. Badanie alkomatem wykazało, że uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Mieszkanka Starogardu Gdańskiego trafiła do szpitala w celu zdiagnozowania obrażeń ciała, a funkcjonariusze z drogówki zatrzymali 51-letniemu kierowcy jego prawo jazdy mówi w rozmowie z Auto Światem asp. sztab. Marcin Kunka ze starogardzkiej komendy policji.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

Jednak jedno zdjęcie może wzbudzać pewne wątpliwości. Widać na nim rower z przygniecionym i odkształconym przez naczepę tylnym kołem. Sugeruje to, że rowerzystka musiałaby wjechać na przejście pieszo-rowerowe tyłem, co brzmi dość kuriozalnie. Wyjaśnienie "zagadki" jest jednak dość proste.

Kierujący uderzył w cyklistkę ciągnikiem siodłowym. Kobieta "odbiła się" od samochodu, a rower bez rowerzystki przejechał samodzielnie jeszcze kilka metrów, wpadając pod koła toczącej się naczepy tłumaczy Kunka.

Rower, już bez właścicielki, wjechał pod toczącą się naczepę Foto: KPP w Starogardzie Gdańskim
Rower, już bez właścicielki, wjechał pod toczącą się naczepę

Potrącenia rowerzystów w Polsce — statystyka

Jak wynika z policyjnych statystyk w 2021 r. (nowszych zbiorczych danych jeszcze nie opublikowano), w Polsce doszło do ponad 3,5 tys. wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 185 kierujących jednośladami, a ponad 3,1 tys. odniosło obrażenia.

Służby podczas działań ratunkowych na DK22 Foto: KPP w Starogardzie Gdańskim
Służby podczas działań ratunkowych na DK22