Od tygodni w całej Europie trwają protesty rolników. W Polsce pierwszy z nich odbył się 24 stycznia. Zablokowane ulice i paraliż w wielu miastach nie przyniosły oczekiwanych przez rolników rezultatów. W związku z tym 9 lutego zapowiedzieli 30-dniowy strajk, w trakcie którego blokują drogi przejazdowe. Strajk przybiera na sile.

Strajk rolników w Warszawie. Trasa marszu 27 lutego

27 lutego na ulicach Warszawy zjawią się rolnicy, co może doprowadzić do paraliżu, mimo że zapewniają zjawienie się bez maszyn. Zaznaczają jednak, że nie jest wykluczone, że nie zablokują nimi miast, w kolejnych etapach strajku.

Marsz ma się rozpocząć o godzinie 11.00 przy Placu Kultury i Nauki. Stamtąd rolnicy przejdą ulicami: Emilii Plater, Al. Jerozolimskimi, rondem de Gaulle'a, Nowym Światem, pl. Trzech Krzyży, Wiejską, przed gmach Sejmu RP, następnie ul. Piękną, Al. Ujazdowskimi przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przy Al. Ujazdowskich 1/3.

Strajk rolników. To tędy przejdzie protest w Warszawie [TRASA] Foto: Google Maps
Strajk rolników. To tędy przejdzie protest w Warszawie [TRASA]

Strona Warzywa.pl, która poświęcona jest rolnictwu, podaje, że niektórzy deklarują przyjazd na godzinę 10.00.

Rolnicy liczą na spotkanie z marszałkiem Sejmu, któremu chcą przedstawić swoje postulaty. Następnie chcą przejść w kierunku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie mają nadzieję, że ich delegacja spotka się z premierem około godziny 14.30.

Rolnicy strajkują przeciwko rosnącym cenom produkcji. Powodem jest także Zielony Ład wprowadzony przez Unię, ale też zbyt duża biurokracja, która ma pogarszać sytuację rolników. Chcą także zaprzestania niekontrolowanego importu zbóż z Ukrainy.