Samochód z silnikiem elektrycznym wyposażony zostanie w bardzo efektywny system ładowania baterii, która do 90 proc. swojej pojemności ma naładować się w zaledwie 15 minut. Może on osiągać prędkość maksymalną 100 km/h, zasięg do 150 km oraz ładowność 1100 kg.

Samochód dostawczy ELVI zaprezentowano na targach przemysłowych w Hanowerze. W prezentacji uczestniczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Beata Szydło. W trakcie ceremonii firmy H.Cegielski-Poznań SA i Ursus SA podpisały umowę na opracowanie projektu dostawczego samochodu elektrycznego o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Pierwsza z firm opracuje silnik do samochodu, a Ursus zaprojektuje i wyprodukuje pojazd. Na podstawie tego porozumienia poznański zakład wdroży swój innowacyjny napęd elektryczny do pojazdu wyprodukowanego przez Ursusa.

Zdaniem Andrzeja Zarajczyka, przewodniczącego Rady Nadzorczej Ursus SA, ten mały samochód dostawczy idealnie wpisuje się w program elektromobilności zapoczątkowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. To także odpowiedź na zapotrzebowanie rynków polskiego i europejskich na kompaktowy, elektryczny pojazd dostawczy, który z powodzeniem może być użytkowany przez służby pocztowe, komunalne czy segment hotelarski.

Według producenta stosowany przez niego napęd to najnowocześniejsza technologia na świecie, wyprzedzająca rozwiązania oferowane przez konkurencję. Innowacyjne napędy z indukcyjnymi silnikami pięciofazowymi wyróżnia podwyższony moment obrotowy. Jest o 15 proc. większy niż rozwiązania dostępne na rynku. Równie ważne są niewielkie gabaryty napędu, który idealnie nadaje się do zastosowania w pojazdach. Mają też pojawić się stacje do ładowania tego typu pojazdów.

Nowy model będzie posiadał dwa rozwiązania silnikowe. W przypadku pierwszego motor będzie umiejscowiony centralnie i ma dysponować mocą 60-70 kW. W drugim przypadku możliwe jest rozłożenie mocy na dwa silniki każdy po 35 kW. W chwili obecnej rozpatrywana jest możliwość zabudowy silników w kołach. Do prezentowanego modelu istnieje możliwość dobrania każdego rodzaju zabudowy np. zabudowa skrzyniowa, kontenerowa lub specjalistyczna w zależności od potrzeb i specyfiki pracy potencjalnego kontrahenta. Samochód oferowany będzie w wersji 3-osobowej. Zastosowane w nim baterie są litowo-jonowe z możliwością szybkiego doładowania do 90 proc. w czasie 15 min, co zdecydowanie zwiększa jego zasięg.