Decyzja radomskiego WORD-u oznacza, że do końca trwającego tygodnia nie będzie można potwierdzić swoich umiejętności podczas egzaminów na prawo jazdy. "UWAGA! W dniach 11-12 sierpnia wszystkie egzaminy praktyczne na kat. B, które miały się odbywać w WORD przy ul. Suchej 13, zostały odwołane" - poinformował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu.

Radomski WORD zaznaczył przy tym, że egzaminy przy ul. Radomskiego i w placówkach w Grójcu i Kozienicach odbędą się bez zakłóceń. Zgodnie z planem — jak zapowiada WORD w Radomiu — zostaną także przeprowadzone egzaminy teoretyczne oraz testy kwalifikacji zawodowej.

W poniedziałek egzaminatorzy WORD-ów wznowili swój protest. Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Krakowie, że egzaminy nie odbywają się w kilkudziesięciu miastach. Środowisko to domaga się głównie zmiany systemu egzaminowania, który jest – jak wskazują jego przedstawiciele – "archaiczny i przyczynia się do automatyzmu i krzywdzenia osób egzaminowanych".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Egzaminatorzy chcą też podwyżki minimalnego wynagrodzenia do ok. półtorej średniej krajowej – taka kwota byłaby waloryzacją kwot ustanowionych w 2007 r. Obecnie początkujący egzaminator zarabia nieraz poniżej 3 tys. zł netto, a po kilku latach pracy może liczyć na wynagrodzenie 4-5 tys. zł netto.

Natomiast minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział PAP, że prowadzenie rozmów w sprawie WORD-ów powierzyłem wiceministrowi Rafałowi Weberowi. "Ministerstwo Infrastruktury podtrzymuje wolę dialogu ze środowiskiem egzaminatorów" – podkreślił szef resortu infrastruktury. Według ministra zarówno resort, jak i odpowiedzialni za przeprowadzanie egzaminów, zgadzają się, że należy rozmawiać o zmianach w systemie egzaminowania. (PAP)

Autor: Paweł Auguff

pau/ mark/