- Cztery najczęściej rejestrowane nowe auta osobowe przez klientów indywidualnych w Polsce w 2024 r. to wyłącznie SUV-y
- Z kolei w top 5 aż trzy modele firmuje ten sam producent
- Z danych PZPM wybraliśmy auta, do których należał 2024 r. i samochody, którym poszło znacznie gorzej
- Klienci indywidualni nie kupują tłumnie samochodów premium: najpopularniejszy z nich znalazł się dopiero na 29. miejscu
- Dużo czytania, a mało czasu? Sprawdź skrót artykułu
Polaków stać na nowe samochody: wyraźnie wskazują na to dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), z których wynika, że w 2024 r. liczba pierwszych rejestracji aut osobowych wśród klientów indywidualnych w porównaniu z 2023 r. wzrosła — gdzie tam wzrosła, skoczyła — o 34,1 proc. do 175 tys. 136 pojazdów. Jak wyglądała piątka samochodów osobowych z najwyższą liczbą pierwszych rejestracji wśród osób prywatnych w Polsce w 2024 r.?
Najczęściej kupowane samochody w Polsce
Top 5 przedstawia się następująco:
- 1 Toyota Yaris Cross: 8950 sztuk
- 2 Kia Sportage: 8001 sztuk
- 3 Toyota C-HR: 6892 sztuk
- 4 Dacia Duster: 5743 sztuk
- 5 Toyota Yaris: 5139 sztuk
Przeczytaj także: Porównałem ceny aut z Chin z podobnie wyposażonymi modelami Toyoty i Dacii. Zaskoczenie to mało powiedziane
Skąd taki wzrost? Przecież Polacy wciąż narzekają na inflację, za wschodnią granicą nadal trwa wojna, a perspektywy makroekonomiczne i geopolityczne nie są hurraoptymistyczne.
— Wydaje mi się, że z powodu inflacji i pandemii COVID-19 klienci indywidualni wstrzymywali się z kupnem nowych aut, ale w 2024 r. uznali, że nie ma co czekać na wymianę samochodu. Nastąpiło pewne odreagowanie i mam wrażenie, że Polacy już się przyzwyczaili do niedobrych wiadomości z kraju i z zagranicy — uważa Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Totalna dominacja jednej marki i jednego typu nadwozia
Jak widać, pierwsza czwórka składa się wyłącznie z SUV-ów. Mało tego, w Top 10 jest ich aż osiem, a na dodatek jedyne dwa modele niebędące SUV-ami firmuje ten sam producent: Toyota (Toyota Yaris na 5. miejscu, Toyota Corolla na 9.).
Przeczytaj także: Dlaczego akurat teraz chińskie marki pojawiają się u nas jedna po drugiej? Co to oznacza dla klientów?
Mało tego, Toyota ma trzy modele w Top 5 i cztery w Top 10: żadna inna marka nie ma więcej niż jednego auta w czołowej dziesiątce. W całym Top 15 jest już sześć Toyot.
Bardzo ciekawie wygląda rynek premium. O ile w 2024 r. w Polsce prestiżowe auta stanowiły aż 23,5 proc. wszystkich pierwszych rejestracji, to wśród klientów indywidualnych ten odsetek był prawie dwa razy niższy i wynosił jedynie 12,4 proc.
Ale i tak najczęściej rejestrowany przez klientów indywidualnych nowy samochód premium firmuje koncern Toyoty. To Lexus NX, który znalazł się na 29. miejscu.
Przeczytaj także: Te 70 samochodów zadebiutuje w Polsce w 2025 r. Sama Toyota pokaże aż pięć nowych SUV-ów
No to w takim razie przejdźmy do największych wygranych i przegranych, bazując na ekskluzywnie udostępnionym nam przez PZPM rankingu 50 najczęściej rejestrowanych przez klientów indywidualnych nowych samochodów osobowych w Polsce w 2024 r.
Toyota Yaris Cross - jaka sprzedaż
Toyota Yaris Cross wygrała 2024 r. w Polsce. Pierwsze miejsce jest oczywistym sukcesem, 29,4-proc. wzrost pierwszych rejestracji w porównaniu z 2023 r. też imponuje, ale największe wrażenie robi coś innego: udział w rynku na poziomie 5,1 proc. A to oznacza, że w 2024 r. Toyota Yaris Cross była średnio co 20. nowym autem osobowym w Polsce rejestrowanym przez klientów indywidualnych. Coś niesamowitego.
Kia Sportage - sprzedaż w Polsce
Kia Sportage też znalazła się w gronie zwycięzców z powodu pozycji (2. miejsce) i wyjątkowego udziału w pierwszych rejestracjach (4,6 proc.; prócz Toyoty Yaris Cross żaden inny model nie przekroczył progu 4 proc.). Na dodatek ich liczba wzrosła o 47,6 proc. w porównaniu z 2023 r.
Jak sprzedaje się MG
To imponujące, że model marki, która przez kilkanaście lat była w Polsce nieobecna — a nawet wtedy uchodziła za niszę — znalazł się na 17. miejscu, zaledwie o 47 pierwszych rejestracji ustępując takiemu gigantowi jak VW Tiguan (2557 vs 2604 rejestracje). MG wróciło do Polski pod koniec listopada 2023 r. i już w ciągu pierwszego pełnego roku zanotowało taki wynik! Mało tego, na 41. pozycji znalazło się MG ZS.
Toyota C-HR nadspodziewanie wysoko, nawet jak na Toyotę
Witamy w Top 3! Pojawienie się nowej generacji przyniosło temu SUV-owi awans z 4. miejsca na 3. i skok pierwszych rejestracji aż o 64,6 proc.: to największy wzrost w czołowej dziewiątce, ponieważ...
Renault Captur - sprzedaż w Polsce
... największy wzrost w Top 10 odnotował Renault Captur (+116,5 proc.), którego na dodatek witamy w pierwszej dziesiątce. Francuski SUV awansował bowiem aż o osiem miejsc, z 18. w 2023 r. na 10. w 2024 r.
Jak dziś sprzedaje się Volkswagen Golf
W epoce SUV-ów taki wzrost hatchbacka (i kombi) po prostu musiał dać VW Golfowi miejsce wśród zwycięzców 2024 r. Liczba pierwszych rejestracji Golfa skoczyła aż o 197,9 proc., przesuwając go o niesamowite 37 miejsc — na 36. lokatę.
Toyota Yaris ustąpiła innej Toyocie
Czy Toyota Yaris rzeczywiście zasłużyła na to, aby trafić do grona przegranych 2024? To przecież 5. najczęściej rejestrowany nowy samochód osobowy przez klientów indywidualnych w Polsce w 2024 r., który na dodatek odnotował 7,5-proc. wzrost. Tyle że to najniższy wzrost w całym Top 15 (gdzie nie ma ani jednego spadku). O miejscu Toyoty Yaris wśród przegranych przesądziło jednak coś innego: wypadniecie z Top 3 — a to już duży prestiżowy cios.
Kia Picanto mocno w dół
Kia Picanto miała słaby rok: spadła o 16 pozycji (na 46. miejsce), zanotowała drugi największy spadek pierwszych rejestracji w Top 50 (-8,3 proc.) i, jakby tego było mało, uzyskała przeszło 2,5 raza gorszy wynik niż rywalizująca z nią Toyota Aygo X (1057 vs 2724 rejestracji).
Toyota Corolla Cross to największe zaskoczenie
Toyota Corolla Cross to chyba największy zeszłoroczny przegrany. W 2024 r. liczba pierwszych rejestracji zmalała aż o 27,3 proc.: to największy spadek w Top 50 i jedyny (!) w Top 35. W efekcie SUV Toyoty przemieścił się aż o 16 miejsc w dół — z wysokiej 12. pozycji na 28.
Skoda Scala trzy razy gorzej od Octavii
9,6-procentowy wzrost pierwszych rejestracji okazał się nie tylko za słaby, żeby poprawić pozycję sprzed roku, ale nawet, by ją utrzymać. Skoda Scala znalazła się na 49. miejscu, spadając aż o 13 pozycji. Mało tego, w porównaniu ze Skodą Octavią zanotowała aż trzy razy mniej pierwszych rejestracji (1039 vs 3127).