Auto Świat Wiadomości Ranking quadów 2023 – TOP4 - najlepszy quad do 600 cm3

Ranking quadów 2023 – TOP4 - najlepszy quad do 600 cm3

Artykuł sponsorowany
M. Media Dom Mediowy

W literaturze fachowej quady występują niekiedy pod zabawną, ale trafną nazwą wszędołazów. Świetnie oddaje ona naturę tych pojazdów. Zwłaszcza modele z napędem 4x4 nadają się do jazdy w ekstremalnych warunkach, w których nie poradzą sobie samochody terenowe czy motocykle crossowe. Inwencja producentów idzie w parze z zapotrzebowaniem klientów – powstały quady trójkołowe, ale i ośmiokołowe, a nawet z napędem gąsienicowym.

M. Media Dom Mediowy

Wymyślone jeszcze w latach 60. quady zdobyły w Polsce popularność w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Lekkie czterokołowce, przeznaczone głównie do sportu i rekreacji, podbiły serca licznych amatorów mocnych wrażeń, ale i stały się ważnym elementem wyposażenia ekip ratowniczych w najtrudniejszym terenie. Rozważasz zakup quada? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, aby dokonać trafnego wyboru.

Quad a przepisy ruchu drogowego – co warto wiedzieć?

W polskim prawie quad oficjalnie nazywany jest czterokołowcem i traktowany jest jako tzw. inny pojazd samochodowy. Oznacza to, że można nim jechać z prędkością pow. 25 km/h a sam quad waży nie więcej niż 550 kg. Dodatkowo wyodrębniono pojęcie – czterokołowiec lekki oznaczające najmniejsze quady, do 350 kg masy własnej i z wbudowanym ograniczeniem prędkości do 45 km/h.

Do poruszania się czterokołowcem lekkim po drogach publicznych należy posiadać prawo jazdy kat. AM, które w Polsce wydawane jest osobom od 14 r.ż., oczywiście po ukończeniu kursu, zdaniu egzaminu i przejściu badań lekarskich. Klasyczny quad wymaga już co najmniej kat. B1, o którą mogą się ubiegać osoby powyżej 16 r.ż. Do kierowania quadem automatycznie uprawnia posiadanie prawa jazdy kat. B.

Aby wyjechać na drogi publiczne, quad musi być sprawny technicznie i co istotne – zarejestrowany. Wymagane jest również ubezpieczenie OC. Zarówno kierowca, jak i pasażer mają obowiązek korzystania z kasków ochronnych. Ze względu na ograniczoną prędkość, quady mają zakaz wjazdu na autostrady oraz drogi ekspresowe. Jeśli pasażerem jest dziecko do 7 r.ż., nie wolno przekraczać 40 km/h.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie quada?

Na samym początku warto się zastanowić, w jaki sposób będziemy użytkować pojazd. Wyróżniamy trzy podstawowe kategorie quadów:

  • rekreacyjny – sprawdzą się do jazdy po mieście oraz do wycieczek po łatwym i umiarkowanym terenie. Najczęściej mają małą pojemność (do 200 cm3) i napęd tylko na tylną oś;
  • sportowy – o wzmocnionej konstrukcji, z napędem 4x4, z większą pojemnością – od 450 do nawet 1000 cm3. Mogą rozwijać duże prędkości, przekraczające 100 km/h;
  • terenowe – przeznaczone do najtrudniejszych warunków, np. jazdy po wzniesieniach i w błocie. Cechuje je duża pojemność silnika, dochodząca do 1000 cm3.

Inne parametry, które trzeba uwzględnić podczas dokonywania zakupu, są bezpośrednio powiązane z planowanym sposobem użytkowania. Do ścigania się oraz do jazdy w ciężkim terenie niezbędny będzie pojazd o dużej mocy silnika. Do większości zastosowań wystarczą jednostki o poj. do 600 cm3, zapewniające zarówno satysfakcję z lekkiej jazdy rekreacyjnej, jak i możliwość pokonywania bardziej wymagających tras. Ważną zmienną może być skrzynia biegów – dla niedoświadczonych kierowców lepiej sprawdzi się automatyczna, podczas gdy manualna umożliwi bardziej precyzyjne operowanie pojazdem.

TOP 4 quady do 600 cm3 – te modele polecamy

Ze względu na dużą popularność quadów, na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli. Zamiast wybierania na ślepo, lepiej ograniczyć się do kategorii, w którą celujemy i zdecydować się na jeden z topowych dla niej modeli. Oto nasz redakcyjny wybór quadów o poj. do 600 cm3 – możesz się nim sugerować, jeśli potrzebujesz pojazdu do rekreacji i offroadu.

1. Polaris Sportsman 570 EPS

Amerykańska marka Polaris istnieje na rynku od blisko 70 lat. Część jej historii ujawnia nazwa: firma jako pierwsza na świecie rozpoczęła produkcję skuterów śnieżnych. W połowie lat 80. do oferty dołączyły również quady. Polaris jest pionierem w zakresie offroadowych innowacji. Zapoczątkowała stosowanie napędu 4x4 w ATV, kontrolę zjazdu i hamowanie silnikiem. Jej unikatowość polega również na specjalizacji – to jedyna na świecie firma, której główną działalnością jest właśnie produkcja pojazdów offroadowych. Wybierając Polaris, stawiasz więc na profesjonalistów.

Sportsman 570 EPS to prawdziwy hit – już w 2008 r. sprzedaż modelu przekroczyła milion egzemplarzy, czyniąc go najlepiej sprzedającym się quadem na świecie. Projektanci postawili sobie za zadanie stworzenie pojazdu jak najbardziej uniwersalnego, dobrego do jazdy po drogach i w terenie. Dużą wagę przyłożono również do obsługi posprzedażowej: ewentualnych napraw można dokonywać w punktach serwisowych rozsianych na terenie całej Polski, w ramach 2-letniej gwarancji (z opcją przedłużenia o rok) udzielanej przez Polaris zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Takiej oferty nie ma żadna inna marka w kraju.

Model cechuje się optymalnymi parametrami, umożliwiającymi połączenie świetnych osiągów z przystępną ceną. Silnik o poj. 567 cm3 pozwala na osiągnięcie mocy 44 KM. Sportsman 570 EPS ma napęd na 4 koła, ale użytkownik może zadecydować o wyłączeniu napędu przedniej osi. Jednocześnie quad jest bardzo lekki – waży zaledwie 343 kg, a jego ładowność wynosi 226 kg. Standardowe wyposażenie obejmuje m.in. światła LED przednie i kierunkowe, system wspomagania kierownicy EPS, system hamowania silnikiem EBS, mocowanie pod wyciągarkę oraz zintegrowany przedni schowek. Sportsman 570 EPS posłuży zarówno wprawionym użytkownikom quadów, jak i nowicjuszom, dopiero odkrywającym to pasjonujące hobby.

Żródło: M. Media Dom Mediowy

2. TGB BLADE 600 LTX MAX EPS

TBG to firma azjatycka, ale o europejskich korzeniach. Blisko 60 lat temu powstała w Tajwanie jako producent pojazdów i akcesoriów na licencji włoskiego Piaggio. Już w latach 70. TGB rozpoczęła produkcję skuterów własnej konstrukcji, które szybko podbiły Europę, a z czasem – świat. W 2004 r. dołącza do nich quad Blade, którego kolejne, coraz lepiej dopracowane wersje, sprzedają się doskonale m.in. na terenie UE, zdobywając nawet tytuł Quada Roku we Francji.

Blade 600 LTX MAX EPS jest bestsellerem roku 2023 w kategorii quadów do 600 cm3. To jeden z najlepiej wyposażonych ATV średniej klasy, odpowiedni do jazdy po drogach publicznych, leśnych, a także po bardziej wymagających torach offroadowych. Gwarantuje on wyjątkowy komfort kierowcy i pasażerowi, dzięki rozszerzonemu podwoziu.

Silnik o poj. 561 cm3 zapewnia moc 42 KM. Przełączany elektrycznie napęd na 2 lub na 4 koła umożliwia dopasowanie możliwości pojazdu do aktualnej sytuacji w terenie. Quad waży 444 kg, posiada automatyczną skrzynię biegów CVT z biegiem wstecz oraz hamowanie silnikiem. Standardowe wyposażenie jest bardzo bogate i obejmuje m.in. wielofunkcyjny cyfrowy wyświetlacz TFTi, światła LED (przednie, tylne, do jazdy dziennej i kierunkowskazy), trójstopniowe zmienne wspomaganie kierownicy, homologowany hak holowniczy, wciągarkę, bagażnik przedni i tylny, a także oddzielne, wygodne siedzenie dla pasażera. To świetny wybór zarówno na codzienną jazdę, jak i na weekendową dozę adrenaliny w terenie.

Żródło: M. Media Dom Mediowy

3. CFORCE 520 L 2022

Firma CF Moto powstała w Chinach ponad 30 lat temu. Od samego początku jej celem było projektowanie i produkowanie pojazdów o przeznaczeniu sportowym i rekreacyjnym. Obecnie oferta przedsiębiorstwa dociera już do 70 krajów na całym świecie, w tym do Polski. W ponad 80 salonach dealerskich na terenie kraju dostępne są motocykle, quady i pojazdy side-by-side – przyjazne w użytkowaniu, bezpieczne, atrakcyjne pod względem parametrów i osiągów.

CFORCE 520 L to wybór dla tych, którzy poszukują quada użytecznego na co dzień, ale też umożliwiającego dobrą zabawę w bardziej wymagających warunkach. Umożliwia on bezpieczną i skuteczną pracę (np. przy transporcie materiałów), ale i ekscytujące wypady o charakterze sportowym i enduro.

Pod maską znajdziemy jednocylindrowy silnik o poj. 495 cm3, dający maksymalną moc 35 KM. Pojazd jest lekki – waży 382 kg. Kierowca ma możliwość skorzystania z napędu na 2 lub na 4 koła. W standardzie znajdują się 25-calowe opony i aluminiowe felgi, a także zapewniające doskonałą widoczność światła LED oraz elektroniczny system wspomagania kierownicy EPS. Automatyczna skrzynia biegów pozwala skoncentrować się na drodze, a nie na przełożeniach. Niezależne zawieszenie gwarantuje płynną jazdę po nierównym podłożu. Model spodoba się oszczędnym – ogranicza zużycie paliwa dzięki elektronicznemu wtryskowi. Wszystko to czyni CFORCE 520 L quadem wygodnym, komfortowym i odpowiednim również dla osób, które za kierownicą ATV siadają po raz pierwszy.

Żródło: M. Media Dom Mediowy

4. Segway Snarler AT6 L

Segawy to stosunkowo młoda amerykańska firma, która w ciągu ćwierćwiecza działalności zdążyła zyskać rozpoznawalność na całym świecie. Od samego początku jej hasłem przewodnim jest innowacyjność – a to za sprawą założyciela, biznesmana-naukowca, pasjonata motoryzacji. W 2002 r. innowacyjny transporter Segway PT zyskał tytuł najlepszego nowego wynalazku roku. W 2018 r. firma rozszerzyła działalność o produkcję m.in. ATV, które od razu spotkały się z doskonałym przyjęciem specjalistów oraz samych użytkowników. Od kilku lat quady Segway są dostępne również w Polsce.

Snarler AT6 L stawia na połączenie osiągów z komfortem i wygodą użytkowania. Pomyślano nie tylko o bezproblemowym pokonywaniu tras, ale także o wygodzie kierowcy, który ma do dyspozycji przedłużone podwozie oraz szerokie błotniki, wyjątkowo skutecznie chroniące przed ochlapaniem.

Czterosuwowy, jednocylindrowy silnik o poj. 570 cm3 daje moc 44 KM. Przełączany elektrycznie napęd na 2 lub na 4 koła daje jeszcze większe możliwości tak w terenie, jak i na drodze publicznej. Ten lekki pojazd waży zaledwie 385 kg i posiada wyjątkowo duży w swojej klasie zbiornik paliwa (23 l). W standardzie otrzymamy m.in. elektryczne wspomaganie kierownicy, cyfrowy wielofunkcyjny wyświetlacz oraz oświetlenie Full-LED.

Quady jako sposób na biznes

Quad może być emocjonującym hobby albo świetnym sposobem na dojazd do pracy, zwłaszcza jeśli zakład znajduje się poza głównymi, utwardzanymi drogami. Rosnąca ilość amatorów tych pojazdów sprawiła, że wielu przedsiębiorców zdecydowało się na włączenie przejażdżek quadami do swojej oferty. Sprawdzają się one doskonale podczas organizacji firmowych imprez integracyjnych, mogą znajdować się na wyposażeniu ośrodków wczasowych i być udostępniane gościom za dodatkową opłatą. Coraz popularniejsze są w Polsce również vouchery prezentowe na przeżycia – jazdę quadem jako kierowca lub pasażer można więc podarować bliskiej osobie z dowolnej okazji. Możliwości jest mnóstwo, warto rozważyć je wszystkie.

Artykuł sponsorowany
M. Media Dom Mediowy