• Aplikacja spełnia oczekiwania policji i użytkowników - twierdzą mundurowi
 • Ponad 3,3 mln użytkowników zgłasza problemy i sytuacje wymagające interwencji
 • Najczęściej wybierane przez użytkowników kategorie dotyczą ruchu drogowego
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - aplikacja mobilna Foto: Policja
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - aplikacja mobilna

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co zgłaszają obywatele

Spośród 24 dostępnych kategorii zagrożeń, najczęściej wybierane przez użytkowników są te dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, takie jak:

 • nieprawidłowe parkowanie,
 • przekraczanie dozwolonej prędkości,
 • niewłaściwa infrastruktura drogowa.

Policja jest zdania, że aplikacja spełnia swoją funkcję, a miliony użytkowników chętnie z niej korzystają, wspierając pracę policji. Jak jednak sugerują opinie w sklepie Play, aplikacja nie jest doskonała.

Aplikacja Geoportal Mobile

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest za pośrednictwem aplikacji Geoportal Mobile. Jak czytamy w opisie aplikacji, Geoportal Mobile zapewnia dostęp do usług danych przestrzennych. Geoportal Mobile zapewnia dostęp do rejestrów państwowych udostępnianych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii za pośrednictwem usług Geoportal.gov.pl. Ponadto w aplikacji zintegrowano moduł Krajowej Mapy zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB), który pozwala na zgłaszanie Policji zdarzeń i zauważonych zagadnień związanych z bezpieczeństwem.

Za pomocą aplikacji można zgłaszać m.in.:

 • nieprawidłowe parkowanie,
 • przekraczanie dozwolonej prędkości,
 • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,
 • niewłaściwą infrastrukturę drogową,
 • używanie środków odurzających,
 • złą organizację ruchu drogowego.

O ile sam zamysł aplikacji jest słuszny, jej wygląd przejrzysty, a korzystanie z niej - intuicyjne, o tyle użytkownicy Sklepu Play zgłaszają szereg uwag dotyczących zaszytych w niej funkcjonalności.

- Aplikacja w roku 2023 stała się bezużyteczna. Nie ma w niej nic z tego do czego została wymyślona. Nawet działki katastralne są nieaktualne, stan sprzed wielu lat - pisze jeden z użytkowników.

- Problem w "mapach zagrożeń". Nie da się zgłosić zdarzenia wybierając na mapie punkt tylko trzeba być tam dokładnie na miejscu telefonem. Przez to wyszło właśnie zgłoszenie błędne i nie można go skorygować albo usunąć! To jakaś paranoja! Ponadto aplikacja się muli! - pisze inny.

- Masakra! Kto kontroluje zgłoszenia? Brak interwencji po zgłoszeniach. Nikt nie kontroluje miejsca zgłoszonych - dodaje kolejny.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że część uwag dotyczy funkcjonalności niezwiązanych z samą Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, a z innymi funkcjami Geoportalu. Nie brakuje też jednak opinii pozytywnych. Trzeba jednak szczerze przyznać, że średnia ocena 2,7 na 5 możliwych gwiazdek nie jest najlepszą rekomendacją. W sytuacjach wymagających nagłej interwencji lepiej zdać się na tradycyjne zgłoszenie telefoniczne.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 29.11.2023, Katowice.

Treść powstała przy wsparciu narzędzia sztucznej inteligencji.