Czasy Polonezów, Maluchów czy Dużych Fiatów dawno już za nami. Mamy do dyspozycji auta, które są praktycznie bezawaryjne. Jednak w niskich temperaturach wszystko może się zdarzyć. Jak uruchomić auto w niskich temperaturach i co zrobić jeśli nie "odpali"?
Planujesz zimowy urlop w którymś z europejskich krajów? Czy wiesz jakie opony są wymagane przez państwo do którego się wybierasz? Oto specjalny przewodnik po przepisach dotyczących zakładania opon zimowych w Europie.
Sezon na wymianę opon pokrył się z wejściem w życie unijnego rozporządzenia dotyczącego wprowadzenia wymogu etykietowania ogumienia. Nowe prawo obowiązuje od 1 listopada br. i warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się dlaczego regulacje te zostały opracowane.
Decydując się na konkretne ogumienie trzeba wziąć pod uwagę wiele kryteriów, nie tylko klimatycznych i geograficznych, ale także indywidualne oczekiwania kierowcy względem opon.
Jak przygotować układ chłodzenia naszego samochodu na nadejście zimy? Co powinien zawierać wysokiej jakości płyn do chłodnicy? Porad udzielił specjalista marki MaxMaster.
Jak ograniczyć skutki niskich temperatur lub stosowanej przez drogowców, dokuczliwej soli i piasku? O część rzeczy możemy zadbać sami, resztę będziemy musieli powierzyć fachowcom.
Nadejście zimy przypomina wielu kierowcom o konieczności wymiany opon na zimowe. Niektórzy wychodzą jednak z założenia, że samochód przez cały rok można eksploatować na oponach letnich.
Jesienią i zimą powinno szczególnie zadbać o samochód. Dokładny przegląd techniczny i dobór odpowiednich opon wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Oto kilka podstaw, które ułatwią nam życia podczas zimowych podróży.
Decydując się na wyjazd na ferie własnym samochodem dobrze jest zatroszczyć się nie tylko o ekwipunek narciarski, ale także o odpowiednie doposażenie samochodu, różne w zależności od kierunku podróży.
Instalacja gazowa znacznie obniża koszty eksploatacji samochodu. W warunkach zimowych auta "na gaz" wymagają jednak specjalnego traktowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę...
Jeżdżąc zimą samochodem nie należy wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą. W bagażniku warto wozić łopatę - dzięki niej będziemy mogli odkopać samochód - radzi Witold Witkowski ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy w Szczecinie.
Mamy zimowe warunki drogowe. Mało widoczni piesi i rowerzyści wolniej przechodzą przez śliską jezdnię, a droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Z policyjnych statystyk wynika, że jest to czas wzrostu liczby kolizji i wypadków, również tych najtragiczniejszych w skutkach.
Jazda samochodem po zimowych drogach, kiedy śnieg i lód przekształcają ulice w ślizgawki, to dla wielu kierowców nie lada wyzwanie. Rzeczoznawcy z firmy DEKRA radzą, jak w zimową pogodę bezpiecznie dotrzeć do celu.
Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy w czasie złych warunków pogodowych, zwłaszcza w czasie mgły. Eksperci z niemieckiej DEKRA radzą, w jaki sposób uniknąć kolizji w trudnym dla kierowców sezonie jesień/zima.
Jesienne przymrozki mogą stanowić dla kierowców większe zagrożenie na drogach, niż zimowa pogoda z temperaturami znacznie poniżej zera.
Nawet najbardziej zaawansowane technicznie auto z napędem 4x4 i bardzo drogimi zimowymi oponami oraz świetnie wyszkolony kierowca nie zastąpią rozwagi, która wymagana jest podczas zimowych podróży.
Przygotowanie auta do zimy to nie tylko dokładne sprawdzenie stanu technicznego, ale także drobne poprawki elementów, które na skutek działania niskich temperatur i soli - powszechnie używanej w Polsce.
W okresie jesienno-zimowym na polskich drogach znacznie zwiększa się ruch, przy okazji wyjazdów związanych z 1 listopada, feriami i świętami Bożego Narodzenia. Niestety, może to też oznaczać częstsze stłuczki i wypadki samochodowe.
Dla większości właścicieli aut, zima kojarzy się jednak tylko z zamarzniętymi szybami, trudnym rozruchem silnika, oraz kłopotami z ruszeniem i jazdą. Co zrobić, aby przyjaźniej spojrzeć na jazdę w zimie?
Ponad 55 proc. polskich kierowców sezonowo wymienia opony. Większość przechowuje je samemu w domu, garażu lub na strychu. Czynności związane z zapewnieniem optymalnych warunków i czystości zdecydowanie wydłużą żywotność ogumienia.