- Najważniejsze jest, aby kierowcy pamiętali, że najgorszą decyzją jest jej brak. Jazda na źle dobranych oponach może mieć ogromny wpływ na zachowanie się pojazdu: zimą możemy zakopać się w śniegu, zatarasować drogę lub nawet spowodować wypadek. Zachęcam kierowców, aby przemyśleli swój wybór ogumienia, ponieważ opony to jedyna część samochodu, która zapewnia pojazdowi kontakt z podłożem i ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowania - powiedział Leszek Szafran, Dyrektor ds. Handlowych Grupy Goodyear Polska.

Kierujący pojazdami mogą wybierać spośród opon zimowych i opon całorocznych. O ile opony zimowe z kolcami są dozwolone jedynie w niektórych krajach, gdzie panują surowsze niż w naszym klimacie warunki zimowe, jak np. kraje skandynawskie, Rosja czy Ukraina, opony całoroczne mogą być alternatywą w regionach o łagodniejszym klimacie.

Eksperci branżowi są zgodni: opony zimowe są niezbędne nie tylko w tych regionach, gdzie zimą na drogach panują surowe warunki. Opony zimowe powinny być także montowane w samochodach wykorzystywanych w terenach mniej górzystych, o regularnych opadach śniegu i temperaturach bliskich oraz poniżej zera stopni (zaleca się ich montowanie kiedy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 st C).

Zastanawiając się nad właściwym wyborem opon, kierowcy powinni zadać sobie kilka pytań i poprosić o radę wykwalifikowanego sprzedawcę:

- Czy potrzebuję samochodu przez cały czas i we wszystkich możliwych warunkach pogodowych, czy też mogę go zostawić w garażu, jeśli będzie taka potrzeba, i pojechać pociągiem lub autobusem?

- Ile kilometrów przejeżdżam rocznie?

- Czy mam mocny, sportowy wóz z dużą mocą pod maską?

- Czy zawsze oczekuję od mojego auta najlepszych możliwych osiągów?

- Czy jeżdżę głównie w mieście, czy raczej poza miastem, gdzie drogi nie są regularnie odśnieżane?

- Czy jeżdżę uprawiać sporty zimowe w regionach górzystych?

- Czy jeżdżę samochodem na wyjazdy służbowe lub używam go w innych sytuacjach, w których najważniejsze znaczenie ma czas?

- Czy przeszkadza mi, że muszę zmieniać opony przed i po sezonie zimowym, czy może wolę rozwiązanie bez tych wszystkich działań?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania pomogą dilerowi opon wybrać najlepsze rozwiązanie dla konkretnego klienta. Niezależnie od decyzji kierowcy, zarówno opony zimowe, jak i w pewnych uzasadnionych przypadkach całoroczne stanowią doskonały wybór na nadchodzącą zimę. Najważniejsze, abyśmy nie jeździli na oponach letnich w regionach, gdzie na drogach panują warunki zimowe - podsumował Leszek Szafran.