Wybierz samochód

BMW Isetta

BMW Isetta

BMW Isetta to malutki samochód osobowy produkowany przez niemiecką markę. Zanim jednak ten niewielki, 2-osobowy pojazd opuszczał fabrykę ze znaczkiem BMW, zaprojektowany został przez niewielką firmę Iso, która trudziła się w produkcji trójkołowców, skuterów oraz... lodówek.

Auto zadebiutowało w 1953 roku i spowodowało niemałe zamieszanie swoimi rozwiązaniami. Jedyne drzwi przewidziane do wsiadania i wysiadania znajdowały się z przodu (na przedniej ścianie pojazdu) i uchylały się one wraz z kolumną kierowniczą.

Co ciekawe, niektóre egzemplarze nie były wyposażone we wsteczny bieg, co w erze braku komórek i chęci dojechania do ściany, mogło sprawić pewne kłopoty z wysiadaniem. Ratunkiem mógł być niewielki płócienny dach. Oprócz walorów klimatyzacyjnych w letnie dni, miał on przede wszystkim służyć jako „wyjście awaryjne” w przypadku stłuczki. Czasem zdarzało się także, że podczas gwałtownego hamowania, lekki tył unosił się, a w rezultacie auto lądowało „na drzwiach”.

W chwili gdy właściciel Iso – Renco Rivolta – zainteresowany był rozwojem marki w kierunku aut sportowych, chciał sprzedać licencję na mały samochód dla mas. Dokładnie takiego rozwiązania potrzebowało BMW, które pogrążone w kryzysie oferowało tylko duże i luksusowe limuzyny, które w powojennych czasach były niepraktyczne, a przede wszystkim – drogie.

I tak 1955 roku, po drobnych modyfikacjach (m.in. przedniego zawieszenia), na licencji Iso, BMW rozpoczęło produkcję Isetty. Mały 2-osobowy samochód był bardzo tani, a dzięki bardzo niewielkiemu rozstawowi tylnych kół, auto było opodatkowane jako trójkołowiec. Również w Niemczech opłaty były bardzo niskie, a slang reklamowy głosił iż wynoszą one mniej niż za jamnika.

Do napędu posłużył 12-konny silnik 1-cylindrowy o pojemności 0,25 litra pochodzący z motocykla BMW. Rok później pojawiła się Isetta 300, która wyróżniała się silnikiem 0.3 litra o mocy 13 KM. Potem pojawiła się także Isetta 600, która przede wszystkim charakteryzowała się dodatkową parą drzwi z tyłu, bowiem była przeznaczona dla 4 osób. Oprócz tego otrzymała 2-cylindrowy silnik typu boxer, który generował 19,5 KM. Mimo wielu udogodnień, wersja ta nie zdobyła oczekiwanej popularności.

Produkcja Isetty została zakończona w 1962 roku, jednak oprócz BMW, licencję wykupili także inni. I tak montaż aut odbywał się także we Francji, Wielkiej Brytanii oraz Brazylii, a w Wietnamie wciąż odbywa się produkcja Isetty z napędem elektrycznym na zlecenie spółki Harrington.

BMW Isetta - generacje

BMW Isetta (1955&nbsp-&nbsp1962)

BMW Isetta (1955 - 1962)

BMW Isetta - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!