Wybierz samochód

Lamborghini Huracan

Ikona samochodu

Lamborghini Huracán to włoski supersamochód produkowany przez firmę Lamborghini w Sant'Agata. Auto pojawiło się na rynku w 2013 roku jako następca popularnego Gallardo.

Stylistycznie auto nawiązuje m.in. do Sesto Elemento, czy większego Aventadora. Model został oznaczony symbolem LP 610-4. LP – Longitudinale Posteriore, co z włoskiego oznacza „silnik ustawiony wzdłużnie z tyłu”. Liczby 610-4 oznaczają odpowiednio moc i napęd na 4 koła.

Bowiem pod tylną maską drzemie 5,2-litrowy benzyniak, osiągający 610 KM, który pozwala na rozpędzenie 1,4-tonowego pojazdu do 100 km/h w zaledwie 3,2 sekundy. Następna setka pojawia się na liczniku po kolejnych 6,7 sekundy. Wspomniany wcześniej napęd na obie osie nie jest taki jak był wcześniej – ze sprzęgłem wiskotycznym. Od Huracana Lamborghini wykorzysta sprzęgło lamelkowe. Nowa jest także przekładnia – 7-biegowa skrzynia dwusprzęgłowa LDF dba o odpowiednie dostarczenie momentu obrotowego na koła.

Do zatrzymania tego włoskiego byka służą ceramiczne hamulce, w które auto zostało standardowo wyposażone. Początkowo auto występowało tylko jako 2-drzwiowe coupe, lecz po pewnym czasie do oferty wkroczył także Spyder. Oprócz tego powstała także wersja z napędem na tylną oś.

Huracán oznaczony LP 580-2 dysponuje mniejszą o 30 KM mocą, a jednocześnie jest o 33 kg lżejszy. Auto otrzymało także inny system kontroli trakcji.

Lamborghini Huracan - generacje

Lamborghini Huracan - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat