Polacy coraz chętniej spędzają zimowe ferie u zachodnich i południowych sąsiadów. Taki wybór nie dziwi – infrastruktura i przygotowanie polskich stoków w wielu przypadkach wciąż odbiegają od tego, co oferują zagraniczne nartostrady.

Duża część z tych turystów zapewne zdecyduje się na wyjazd samochodem, w końcu poruszanie się autem po Europie jest teraz łatwe i wygodne – wystarczy dowód osobisty, polskie prawo jazdy i krajowa polisa OC. Ci, którzy wybiorą ten środek transportu, muszą jednak pamiętać, że przepisy drogowe na terenie Europy wciąż nie zostały ujednolicone.

Inne są limity dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi, ograniczenia prędkości, zakazy i kary. To, co u nas jest dopuszczalne, za granicą może być już zabronione. Nieznajomość prawa w tym przypadku nie usprawiedliwia cudzoziemców ani nie chroni ich przed mandatami, które w niektórych krajach mogą być naprawdę wysokie. Tym bardziej warto przed wyjazdem przypomnieć sobie, czego można się spodziewać podczas takich wypraw.

Austria znana jest nie tylko z dobrze przygotowanych nartostrad, ale też ze skrupulatnej i surowej drogówki. Turyści wjeżdżający na teren tego alpejskiego kraju muszą być przygotowani m.in. na rygorystyczne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz dokumentów podczas kontroli policyjnej. Stwierdzenie nieścisłości w dokumentach kończy się często ich zatrzymaniem (a nawet auta) i czasochłonnym postępowaniem wyjaśniającym.

W takich sytuacjach zwykle to kierowca obciążany jest kosztami, jakie z tego wynikają. Z podobnymi problemami trzeba się liczyć, jeśli okaże się, że auto jest niesprawne. W okresie od 1 listopada do 15 kwietnia samochody osobowe i ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 t podczas jazdy po ośnieżonej lub oblodzonej drodze muszą być wyposażone w opony zimowe na wszystkich kołach lub łańcuchy na kołach napędowych (łańcuchy mogą zastępować opony zimowe tylko w trakcie jazdy po śniegu). Na drogach ekspresowych i autostradach w przypadku powstania zatoru kierowcy muszą utworzyć korytarz awaryjny pomiędzy pasami dla pojazdów ratunkowych i uprzywilejowanych, zjeżdżając na skraj jezdni.

  • Dopuszczalne stężenie alkoholu: 0,5 promilaDopuszczalny limit alkoholu we krwi dla kierowców aut osobowych wynosi do 0,5‰ (kierowcy ciężarówek i autokarów mogą mieć jedynie do 0,1‰), a za przekroczenie dopuszczalnego stężenia grozi grzywna w wysokości od 300 euro wzwyż. Znaczne przekroczenie limitu kończy się zatrzymaniem prawa jazdy, a nawet więzieniem.

OPŁATY DROGOWE

Opłaty za przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami uiszcza się w formie winiet. Cena zależy od czasu ich obowiązywania:

  • winieta 10-dniowa – 8,30 euro,winieta 2-miesięczna – 24,20 euro,winieta roczna – 80,60 euro.

Dodatkowo płatny jest przejazd niektórymi odcinkami dróg wysokogórskich.

ŚREDNIE CENY PALIW

  • Pb 95 – 1,39 euroON – 1,38 euroLPG – 0,79 euro

Niezbędne wyposażenie - Kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, a w górach – łańcuchy.

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów, lepiej nie przekraczać dozwolonej prędkości. Miejscowa policja jest szczególnie wyczulona na tego typu przewinienia, a mandaty są znacznie wyższe niż w Polsce, np. za przekroczenie prędkości o 10 km/h w terenie zabudowanym lub o 20 km/h poza nim grozi grzywna w wysokości od 1500 do 2500 CZK (od 243 do 405 zł). Uprawnienia do mierzenia prędkości i zatrzymywania pojazdów nadano również strażom (policjom) miejskim.

Dodatkowo za przewinienia cudzoziemcy dostają także punkty karne – przekroczenie dopuszczalnego limitu 12 punktów kończy się zakazem prowadzenia pojazdów na terytorium Czech przez okres do 1 roku. Naruszenie tego zakazu jest surowo karane (od 25 000 do 30 000 CZK). Na niektórych drogach Republiki Czeskiej obowiązuje nakaz używania opon zimowych w okresie od 1 listopada do 30 marca.

Drogi takie oznaczone są specjalnym znakiem (symbol auta i śnieżynki na niebieskim tle), a ich wykaz znajdziecie m.in. na stronie www.pzmtravel.com.pl w zakładce: PZM Info/wyposażenie pojazdu. Podobnie jak ma to miejsce w większości krajów europejskich, w sytuacji zatłoczenia drogi ekspresowej lub autostrady kierowcy muszą utworzyć między pasami korytarz umożliwiający przejazd pojazdów ratowniczych.

Dopuszczalne stężenie alkoholu: 0,0 promila W Czechach zabronione jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Za przekroczenie limitu do 0,3‰ grozi grzywna w wysokości do 20 000 CZK (3230 zł), a do 0,7 ‰ – nawet 50 000 CZK.

OPŁATY DROGOWE

Podobnie jak w Austrii, na przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami konieczne jest wykupienie winiety. Można zdecydować się na jeden z trzech wariantów:

  • winieta 10-dniowa – 310 CZK,winieta miesięczna – 440 CZK,winieta roczna – 1500 CZK.

ŚREDNIE CENY PALIW

  • Pb 95 – 36,20 CZKON – 36,00 CZKLPG – 18,90 CZK

Niezbędne wyposażenie - Kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, apteczka i komplet zapasowych żarówek.

Kierowcy jadący do Francji muszą zaopatrzyć się w alkomat lub 2 jednorazowe probierze, a ich brak karany jest mandatem w wysokości 11 euro. Obowiązek posiadania takiego wyposażenia w każdym aucie dotyczy nie tylko mieszkańców tego kraju, ale także cudzoziemców. Ponadto urządzenia takie muszą spełniać francuskie normy. Zabronione jest korzystanie z antyradarów, w tym nawigacji wyposażonych w funkcję ostrzegania przed punktami pomiaru prędkości.

Podobnie jak w Polsce, kierowca w trakcie jazdy może rozmawiać przez telefon wyłącznie za pomocą zestawu głośnomówiącego (mandat 35 euro). W ciągu dnia nie ma obowiązku korzystania ze świateł mijania lub do jazdy dziennej, ale jest to zalecane. Istnieje też wymóg posiadania i używania kamizelki odblaskowej w chwili opuszczenia pojazdu poza terenem zabudowanym, zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych. Nie radzimy też sprawdzać cierpliwości żandarmerii – w przypadku poważnych wykroczeń drogowych policja ma prawo uniemożliwić dalszą jazdę, np. może zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować sprawę do sądu.

Dopuszczalne stężenie alkoholu: 0,5 promila

Za niewielkie przekroczenie dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi grozi mandat od 135 euro wzwyż. W przypadku gdy przekroczy ono 0,8‰, policja może zatrzymać prawo jazdy na przynajmniej 72 godziny i wystawić grzywnę w wysokości do 4500 euro. Dodatkowo sąd może orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat.

OPŁATY DROGOWE

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Opłaty drogowe można regulować gotówką lub kartami kredytowymi przy bramkach, podobnie jak w Polsce. Trzeba się też liczyć z dodatkowymi opłatami za przejazd górskimi tunelami, mostami oraz wiaduktami.

ŚREDNIE CENY PALIW

  • Pb 95 – 1,50 euroON – 1,35 euroLPG – 0,88 euro

Niezbędne wyposażenie - Kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek. Apteczka jest zalecana.

strona 2

Niemcy na tle Europy znane są z dość liberalnych przepisów drogowych. Przede wszystkim to jedyny kraj, w którym podróżowanie autostradami jest bezpłatne i nie obowiązuje na nich stałe ograniczenie prędkości (poza miejscami, gdzie ustalone są bezwzględne limity), a jedynie zaleca się ograniczenie prędkości do 130 km/h. Trzeba jednak pamiętać, że nieprzestrzeganie sugerowanego ograniczenia prędkości w przypadku kolizji będzie okolicznością obciążającą.

Jest też kilka wykroczeń, za które policja surowo karze – są to m.in. niezachowanie odpowiednich odległości od poprzedzającego pojazdu na autostradzie (od 75 do 400 euro) i przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym (od 70 do 760 euro). Od 2008 roku w niektórych miastach wprowadzano tzw.strefy ekologiczne. Obejmują one centra miast, a granice stref wyznaczają znaki drogowe, określające jednocześnie rodzaje plakietek uprawniających do wjazdu (biały prostokąt z czerwonym kręgiem i napisem „Umwelt Zone”).

W tak oznaczonym obszarze można poruszać się wyłącznie samochodem z nalepką umieszczoną na przedniej szybie, oznaczającą spełnienie określonej normy emisji spalin. Nalepkę można nabyć na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu m.in. w niemieckich stacjach kontroli pojazdów i serwisach (w Polsce np. przez stronę internetową PZM Travel). Brak nalepki karany jest mandatem (40 euro). Szczegółowe informacje znajdziecie pod adresem: berlin.msz.gov.pl, w zakładce „informacje konsularne/ruch drogowy i transport”.

Dopuszczalne stężenie alkoholu: 0,5 promila

Niemieckie prawo pozwala na jazdę z dopuszczalnym stężeniem alkoholu we krwi na poziomie 0,5‰. Wyjątek stanowią kierowcy posiadający uprawnienia krócej niż 2 lata oraz młodzi (do 21 lat), u których limit wynosi 0,0‰. Kara za niewielkie przekroczenie limitu po raz pierwszy wynosi 500 euro.

OPŁATY DROGOWE

Kierowcy aut osobowych mogą bezpłatnie korzystać z autostrad.

ŚREDNIE CENY PALIW

  • Pb 95 – 1,50 euro,ON – 1,41 euro,LPG – 0,82 euro.

Niezbędne wyposazenie - Kamizelka odblaskowa i apteczka.

Spotkania ze słowacką policją raczej nie wspomina się miło. Mandaty są tu znacznie wyższe niż w Polsce, np. przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h od dozwolonej karane jest grzywną od 350 euro wzwyż. Według przepisów, jeżeli kierowca nie zapłaci na miejscu (w gotówce) nałożonego mandatu, policja zatrzymuje jego prawo jazdy na okres do 15 dni, w ciągu których trzeba uiścić grzywnę.

Wobec tych, którzy w tym terminie nie zapłacą, podejmowana jest decyzja administracyjnao zatrzymaniu prawa jazdy aż do czasu, kiedy uregulują zaległości. Zatrzymane prawo jazdy można odebrać wyłącznie osobiście w jednostce policji, której funkcjonariusze zatrzymali dokument – oczywiście, pod warunkiem okazania dowodu wpłaty. Dodatkowo trzeba uważać na to gdzie umieszczamy nawigację akcesoryjną.

Zgodnie ze słowackim prawem uchwyt nie może być zamocowany na środku przedniej szyby pojazdu, gdyż ogranicza widoczność kierowcy. To samo dotyczy także innych urządzeń, które są umieszczane na przedniej szybie. Na Słowacji istnieje także obowiązek jazdy na ogumieniu zimowym w okresie od 15 listopada do 15 marca.

Dopuszczalne stężnenie alkoholu: 0,0 promila

Na Słowacji zabroniona jest jazda pod wpływem alkoholu. Uwaga: każdy kierujący, który odmówi poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, traktowany jest jako osoba będąca pod jego wpływem.

OPŁATY DROGOWE

Przejazd autostradami, drogami ekspresowymi oraz drogami I klasy podlega opłatom. Płatne odcinki dróg są odpowiednio oznaczone (znak z białym samochodem na niebieskim tle). Opłaty uiszcza się w formie winiet przyklejanych na szybę. Ceny podajemy poniżej:

  • winieta 10-dniowa – 10 euro,winieta miesięczna – 14 euro,winieta roczna – 50 euro.

ŚREDNIE CENY PALIW

  • Pb 95 – 1,51 euroON – 1,43 euroLPG – 0,73 euro

Niezbędne wyposażenie - Kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, linka holownicza,zapasowe żarówki każdego typu i bezpieczniki elektryczne.

Szwajcarzy zawsze surowo karali kierowców za wykroczenia drogowe, mimo to od nowego roku przepisy zostały dodatkowo zaostrzone. W życie wszedł nowy program pod nazwą „Via Sicura”. Zgodnie z nim za wysokie przekroczenia dozwolonej prędkości i niebezpieczne wyprzedanie oprócz wysokich mandatów kierowcy grozić będzie kara więzienia do lat 4 oraz konfiskata samochodu.

W Szwajcarii co prawda nie ma obowiązku wyposażenia pojazdu w opony zimowe ale kierowca, który utrudnia ruch ze względu na nieprzystosowanie auta do warunków atmosferycznych karany jest mandatem. Wybierając się w góry trzeba zabrać ze sobą łańcuchy – ich używanie jest obowiązkowe w regionach gdzie umieszczony jest międzynarodowy znak drogowy “łańcuchy obowiązkowe”.

W takim przypadku muszą być nałożone co najmniej na oś napędową. Na części górskich dróg ruch w określonych godzinach odbywa się wyłącznie w jednym kierunku – informują o tym odpowiednie znaki na początku i końcu drogi. Zabronione jest też posiadanie tzw. urządzeń antyradarowego, w tym nawigacji z opcją ostrzegania o fotoradarach. Policja oprócz nałożenia grzywny ma prawo skonfiskować urządzenia. Radzimy tego nie lekceważyć, tym bardziej, że kontrole drogowe są wyjątkowo wnikliwe i częste.

Dopuszczalne stężenie alkoholu: 0,5 promila

Za przekroczenie dopuszczalnego limitu grożą wysokie mandaty i kara więzienia.

OPŁATY DROGOWE

Opłaty za przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami jest płatny (w formie winiet). Dla pojazdów do 3,5 tony obowiązuje wyłącznie winietka roczna (ważna od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego tj. 14 miesięcy), a jej cena wynosi 40 CHF (około 136 zł). Kara za brak opłaty wynosi 200 CHF. Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami: Munt la Schera łączącym region Grisons z Livigno (Włochy) oraz Grand st. Bernard (Szwajcaria-Włochy).

ŚREDNIE CENY PALIW

  • Pb 95 – 1,76 euroON – 1,93 euroLPG – 1,18 euro

Niezbędne wyposażenie - Kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki oraz zalecana apteczka i gaśnica.

We Włoszech cudzoziemcom za wykroczenia drogowe grożą zarówno mandaty, jak i punkty karne. Po przekroczeniu limitu 20 pkt. kierowca może dostać zakaz poruszania się po Włoszech przez kres od 6 miesięcydo 2 lat. Spore problemy czekają osoby, które odmówią zapłaty mandatu na miejscu, w tym przypadku policja może odholować auto na parking depozytowy.

Kierowca jest wtedy obciążany kosztami holowania i postoju samochodu na parkingu. Trzeba też spodziewać się, że mandaty za te same wykroczenia są wyższe w nocy, w godzinach od 22 do 7. We Włoszech nie ma obowiązku jazdy podczaszimy na oponach przystosowanych do tego typu warunków, wyjątkiem jest region Val d’Aoste, gdzie w okresie od 15 października do 15 kwietnia występuje obowiązek ich używania lub wożenia w samochodzie łańcuchów przeciwślizgowych. Jazda na światłach mijanie jest obowiązkowa przez całą dobę ale tylko po za terenem zabudowanym.

Dopuszczalne stężenie alkoholu: 0,5 promila

Za nieznaczne przekroczenie dopuszczalnego limitu (do 0,8‰) grozi mandat od 500 do 2000 euro i zakaz poruszania się autem po Włoszech od 3 do 6 miesięcy. Dla kierowców z doświadczeniem krótszym niż 3 lata limit ustalono na poziomie 0,0%.

OPŁATY DROGOWE

We Włoszech płatny jest przejazd autostradami. Opłaty uiszcza się na bramkach, a i ch wysokość zależy od długości przejechanego odcinka i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się gotówką bądź kartami magnetycznymi VIACARD o wartości 25, 50 i 75 euro. Uwaga, od 1 stycznia podrożały opłaty za przejazd autostradami (od 3,9 do nawet 13 proc). Ponadto dodatkowo trzeba zapłacić za przejazd tunelami: Mont Blanc (Włochy-Francja), Frejus (Włochy-Francja), Grand St.Bernard (Włochy-Szwajcaria) i Munt la Schera (Włochy-Szwajcaria) oraz przejazd drogą z Bormio do Gomagio przez przełęcz Stelvio.

ŚREDNIE CENY PALIW

  • Pb 95 – 1,75 euroON – 1,69 euroLPG – 0,86 euro

Niezbędne wyposażenie - Kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy.