Fani samochodów z duszą nie muszą się za bardzo martwić. Na szczęście większość bardzo popularnych w Polsce youngtimerów pochodzi z czasów, gdy już montowano poduszki powietrzne nie tylko dla kierowcy, ale również dla pasażerów.

Pierwsze airbagi pojawiły się w samochodach w latach 70, ale był to przywilej tych najbardziej luksusowych wozów. Dopiero od lat 90. poduszki zaczęły trafiać do wszystkich oferowanych samochodów zdecydowanie poprawiając bezpieczeństwo. Obecnie mamy już nie tylko poduszki dla kierowcy i pasażerów podczas najbardziej niebezpiecznych zderzeń czołowych, ale również kurtyny chroniące głowy podczas bocznych kolizji, a nawet airbagi kolanowe dla kierowców.

W Unii Europejskiej poduszki powietrzne są obowiązkowym wyposażeniem samochodów od 2009 roku. Niemniej jednak jeśli kupiłeś używany samochód warto sprawdzić w renomowanym warsztacie, czy pod osłoną kierownicy rzeczywiście znajduje się poduszka powietrzna. Wielu nieuczciwych sprzedawców szczególnie w Polsce oferujących samochody powypadkowe, zamiast zamontować nowe airbagi w czasie naprawy, dezaktywuje kontrolki sygnalizujące o ich niesprawności.