Szyby zamarzają na skutek różnicy temperatur między wnętrzem pojazdu a temperaturą powietrza na zewnątrz. Parujące ciepło skrapla się na szybie, a pod wpływem ujemnej temperatury zamarza tworząc lodową warstwę.

Jest to proces stale towarzyszący mrozom. Przed jazdą koniecznie należy oczyścić samochód z lodu, szronu i śniegu, zapewniając sobie dobrą widoczność, a innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo na drodze.

Odmrażacz ma za zadanie usunąć szron oraz lód z szyb samochodu, lusterek, reflektorów i innych szklanych powierzchni. Dobre odmrażacze zawierają specjalne składniki, które spowalniają ponowne zamarzanie szyb.

Produkt jest bezpieczny dla gumy i lakieru, więc przypadkowe spryskanie karoserii czy gumowych uszczelek podczas porannych zmagań z przygotowaniem samochodu do jazdy nie stanowi problemu. Dodatkową zaletą markowych odświeżaczy jest temperatura, w jakiej można je stosować, np. K2 Alaska może zadziałać nawet w temperaturze sięgającej -60°C. Posiada dodatkowo przyjemny zapach.

Nie daj się zaskoczyć zimie!

Pokryte lodem szyby nigdy nie będą całkowicie czyste. Osadzony na nich brud i zgromadzony podczas jazdy kurz mogą wyrządzić wiele szkód, jeżeli do usunięcia szronu czy lodu ze szklanych elementów użyjemy plastikowej skrobaczki. Płynne odmrażacze do szyb nie uszkadzają szklanych powierzchni.

Odmrażacz w płynie jest całkowicie bezpiecznym produktem. Wystarczy spryskać pokrytą lodem czy szronem szybę, odczekać kilka sekund i przetrzeć powierzchnię czystą szmatką lub usunąć pozostałości lodu gumową stroną skrobaczki. W przypadku cienkiej warstwy lodu lub zalegającego na szybie szronu po użyciu produktu, aby oczyścić szybę wystarczy włączyć wycieraczki.