Wraz z nadejściem srogiej zimy, przychodzi również czas przygotowań do bezpiecznej jazdy samochodem. Zmiana opon i kontrola układu hamulcowego to niejedyny sposób na radzenie sobie z oblodzoną nawierzchnią. Gminy i urzędy miasta wspomagają kierowców z pomocą solarek oraz chlorku sodu. Produkty te pomagają szybciej roztopić zalegający lód, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia wypadków.

Jako właściciele podjazdów, możemy samodzielnie wykorzystać ten artykuł przemysłowy, w celu pozbycia się zalegającego śniegu na naszym podwórku. Sól drogowa posiada pozytywne aspekty, jednak można doszukiwać się również niekorzystnego wpływu na środowisko czy pojazdy. W jakim celu stosuje się chlorek sodu? Jakie substytuty sprawdzą się lepiej?

Jakie są właściwości soli drogowej?

Sól drogowa to niemal najczystsza postać chlorku sodu. Według przyjętej normy w Polsce stosuje się nieoczyszczone preparaty, które składają się z 90% NaCl, 8% substancji nierozpuszczalnych w płynach, 3% wody oraz żelazocyjanku potasowego, który zapobiega zbrylaniu soli. Taka postać skutecznie rozpuszcza zalegający lód oraz śnieg z asfaltu.

Produkt można kupić do własnego, domowego użytku, aby posypać chodnik czy wjazd do garażu. Jednak w największej ilości wykorzystywany jest przez urzędy, które kupują sól drogową w tonach i rozsypują na drogach miejskich. W mieście można spotkać specjalne solarki, które rozrzucają produkt i zapobiegać pokrywie lodu.

Zastosowanie soli drogowej

Sól drogowa to najpopularniejszy środek do zapobiegania zaleganiu śniegu oraz lodu. Doskonale sprawdza się do odmrażania zmarzliny na asfalcie. Używana jest do zwalczania niepożądanego efektu ślizgania się na oblodzonych drogach i chodnikach.

Chlorek sodu zwiększa bezpieczeństwo na drogach. Śnieg oraz lód topi się zdecydowanie szybciej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko poślizgu. Prócz tego, preparat rozsypywany jest na schodach i podjazdach dla inwalidów, ułatwiając poruszanie się pieszych.

Warto wspomnieć, że sól drogowa to nie to samo co sól kuchenna czy ta używana do kąpieli. Zdecydowanie nie poleca się stosowania tej substancji w żywności (jest nierozpuszczalna w wodzie), w wannie (ma silne działanie drażniące skórę) czy do zmywarki (woda staje się twardsza i osadza się kamień).

Sól drogowa — pogromca śniegu i skórzanego obuwia

Sól drogowa zastosowana na oblodzonej nawierzchni, może skutkować ograniczeniem występowania niepożądanego poślizgu. Warto jednak poznać inne strony używania chlorku sodu. Preparat negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Roślinom trudniej pobierać wodę z gleby, czego rezultatem jest ich wysychanie. Substancja przedostaje się do zbiorników, co skutkuje zasoleniem wody i obumieraniem drzew. Chlorek sodu niekorzystnie wpływa na zdrowie naszych czworonogów. Sól drogowa podrażnia ich skórę, wywołując tym samym tworzenie się ran na łapach i noskach.

Dodatkowo sól drogowa przyspiesza wyniszczenie i korozję karoserii w samochodach, a nawet szkodliwie wpływa na infrastrukturę drogową (chodniki, kostkę brukową, znaki drogowe czy krawężniki). W pojazdach można dostrzec biały nalot, który uszkadza lakier, opony, a nawet zawieszenie i układ hamulcowy. Oprócz niekorzystnego wpływu na pojazdy jak i środowisko warto podkreślić, że chlorek sodu wyniszcza i odbarwia obuwie. Preparat jest szczególnie drażliwy dla naturalnych, skórzanych butów. Skóra licowana lub zamszona jest podatna na działanie soli, która wyniszcza włókna i powoduje plamy, które ciężko usunąć. Czasami nawet impregnatory czy renowatory do koloru nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem.

Skuteczne zamienniki soli drogowej

Sól drogowa posiada kilka substytutów, które działają równie skutecznie, przy czym nie wykazują szkodliwego wpływu na drogi. Jedną z alternatyw chlorku sodu jest chlorek wapnia, który zawiera substancje hamujące powodowanie korozji. Nie wpływa niekorzystnie na środowisko naturalne i roślinność, a także skuteczniej działa pod wpływem niskim temperatur.

Chlorek magnezu to kolejny zamiennik stosowany do rozmrażania dróg. Jego używanie jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż w przypadku soli. Posiada właściwości higroskopijne, czyli zdolność wchłaniania wilgoci. W sklepach branżowych można znaleźć także specjalne produkty, przeznaczone do rozpuszczania śniegu i lodu. Są bezpieczne dla środowiska i skutecznie usuwają problem.