• W większości krajów Europy LPG jest dostępne, ale zwykle nie aż tak popularne jak w Polsce
  • Różnica między ceną benzyny a ceną autogazu w innych krajach jest zwykle zbliżona, do tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni na polskich stacjach. Na gazie jest taniej!
  • W niektórych krajach do zatankowania gazu do auta z polską instalacją potrzebna będzie przejściówka

W Polsce jazda na gazie jest niezwykle popularna, po naszych drogach jeździ ok. 3 mln pojazdów (ok. 14,5 proc. spośród wszystkich zarejestrowanych aut) zasilanych ty paliwem. Przyzwyczailiśmy się więc, że LPG da się zatankować niemal wszędzie, w wielu miejscowościach łatwiej o stację z gazem niż o możliwość zatankowania benzyny czy oleju napędowego. Za granicą bywa jednak zupełnie inaczej. W wielu innych krajach autogaz to jednak nadal dosyć egzotyczne paliwo, sprzedawane tylko na wybranych stacjach. Podpowiadamy, gdzie można bez problemu tankować gaz, gdzie mogą być potrzebne przejściówki do tankowania, a w jakich krajach skazani jesteśmy na jazdę wyłącznie na benzynie.

LPG Foto: Auto Bild
LPG

W Turcji LPG kupisz na każdej stacji

Najmniejszych problemów z zatankowaniem LPG na pewno nie będziecie mieli w Turcji i we Włoszech. Turcy zużywają aż 38 proc. gazu sprzedawanego w Europie, Włosi niemal 18 proc. – dla turystów na pewno więc tego paliwa również wystarczy. W Niemczech też o zatankowanie LPG jest coraz łatwiej, obecnie u naszych zachodnich sąsiadów działa niemal 6400 stacji sprzedających to paliwo – to oznacza, że mniej więcej na co drugiej niemieckiej stacji paliw znajdziemy dystrybutor z gazem. To spora zmiana, kiedyś w Niemczech łatwiej było o zatankowanie CNG, teraz stacji oferujących gaz ziemny jest ok. 860.

W większości krajów europejskich dostęp do LPG jest stosunkowo łatwy, ale od tej reguły jest niestety kilka wyjątków. Na zatankowanie gazu nie ma co liczyć m.in. w Finlandii, w Danii dostępne stacje można policzyć na palcach. Na wszelki wypadek warto jednak podczas planowania trasy upewnić się, czy przy trasie dostępne będą punkty tankowania.

Eurotunel nie dla aut z gazem!

Uwaga! Na Wyspach Brytyjskich z zatankowaniem LPG nie ma większego problemu – paliwo to jest dostępne na wielu stacjach. Warto jednak wiedzieć, że problemem może być dostanie się na wyspy autem z instalacją gazową, np. pociągami samochodowymi kursującymi w Eurotunelu między Calais we Francji a Folkestone w Wielkiej Brytanii nie wolno przewozić aut zasilanych gazem. Ograniczenie to dotyczy również tych pojazdów, w których zbiornik gazu jest pusty! Z podobnymi ograniczeniami można się spotkać również na niektórych europejskich promach samochodowych a nawet w tunelach – planując wyjazd warto to sprawdzić!

Weź odpowiednią przejściówkę

W Europie nadal nie zunifikowano złącz tankowania gazu. W Polsce powszechnie korzystamy ze złącz określanych z reguły jako włoskie (Italian Dish). Dobra wiadomość jest taka, że to nadal najpopularniejszy w Europie typ złącza, stosowany m.in. w Austrii, Francji, Grecji, Włoszech, Słowenii czy Szwajcarii. Uwaga! Złącze włoskie występuje w kilku odmianach różniących się gwintem wewnętrznym, Na zagranicznych stacjach spotkać można też kilka innych typów konektorów, które nie są kompatybilne z wlewami w autach z zamontowaną w Polsce instalacją. Najpopularniejsze z nich to tzw. złącze bagnetowe (bayonett) stosowane m.in. na Wyspach Brytyjskich i w Holandii oraz złącze ACME (z gwintem trapezowym), popularne m.in. w Niemczech, Belgii. Była nawet próba stworzenia zunifikowanego, europejskiego złącza, ale jego popularność jest ograniczona w zasadzie tylko do Portugalii i Hiszpanii.

LPG Foto: Auto Bild
LPG

Teoretycznie na wielu stacjach tankowania, szczególnie tych przy uczęszczanych trasach znaleźć można odpowiednie przejściówki pozwalające na tankowanie aut z różnymi przyłączami. Niestety, w praktyce bardzo różnie z tym bywa – lepiej na wszelki wypadek zainwestować kilkadziesiąt złotych i mieć własną przejściówkę. 

Zobacz ile kosztuje LPG za granicą

Kraj Cena benzyny 95 okt. (w Euro, o ile nie wskazano inaczej ) Cena LPG (w Euro, o ile nie wskazano inaczej )
Austria 1,20 0,77
Belgia 1,45 0,46
Białoruś 1,69 BYN 0,91 BYN
Bośnia 1,71 BAM 0,86 BAM
Bułgaria 2,27 BGN 0,98 BGN
Chorwacja 10,45 HRK 4,79 HRK
Czechy 33 CZK 14 CZK
Estonia 1,34 0,52
Francja 1,54 0,79
Grecja 1,64 0,85
Hiszpania 1,31 0,74
Holandia 1,76 0,83
Irlandia 1,46 0,69
Litwa 1,18 0,52
Luksemburg 1,20 0,43
Macedonia 1,37 0,58
Niemcy 1,57 0,62
Norwegia 17,10 NOK 8,05 NOK
Portugalia 1,63 0,66
Rosja 46,32 RUB 21,58 RUB
Rumunia 5,89 RON 2,54 RON
Serbia 154 RSD 75 RSD
Słowacja 1,18 0,47
Szwajcaria 1,55 CHF 0,85 CHF
Szwecja 16 SEK 9 SEK
Ukraina 29 UAH 14 UAH
Węgry 394 HUF 237 HUF