Dywaniki należą do tych akcesoriów, od których zależy estetyczny wygląd wnętrza pojazdu. Po pierwsze dlatego, że to właśnie one odbierają zanieczyszczenia z obuwia – od ich skuteczności zależy zatem, jak łatwo będzie posprzątać podłogę i czy brud rozprzestrzeni się dalej – np. na obszar pod dywanikami. Z drugiej strony same mogą po prostu ciekawie wyglądać, współgrając ze stylistyką całego samochodu. Warto więc poświęcić chwilę, aby dokonać właściwego ich wyboru.
Jak dobrać dywaniki do modelu samochodu?
Istnieją dwie możliwości zakupu dywaników samochodowych. Możemy wybierać spośród opcji docinanych na wymiar do konkretnego modelu samochodu albo też kupić produkt uniwersalny, który dostosujemy samodzielnie do naszych potrzeb. Ta druga opcja to rozwiązanie budżetowe – dywaniki wymagające docięcia są tańsze niż te wyprodukowane na wymiar. Warto pamiętać, aby zachować poprzednie dywaniki na wzór – wówczas docięcie będzie o wiele łatwiejsze. Czynność nie jest specjalnie skomplikowana i nie wymaga specjalistycznego sprzętu.
Bardziej komfortową opcją jest wybór dywaników już skrojonych z myślą o naszym samochodzie. Wielu producentów oferuje dostęp do konfiguratora online, w który wpisujemy markę i model auta, a czasami nawet dane tak szczegółowe, jak rok produkcji czy wersja nadwozia – o ile mają one wpływ na kształt podłogi. Możemy również zadecydować o materiale, z jakiego mają być wykonane dywaniki oraz o wersji kolorystycznej czy dekorach.
Dywaniki welurowe czy gumowe – które lepiej sprawdzą się w samochodzie?
Podstawową decyzją, jaką musimy podjąć podczas zakupu dywaników, jest materiał ich wykonania. Na polskim rynku dostępne są dywaniki gumowe oraz welurowe. Welur cieszy się powodzeniem głównie ze względu na właściwości estetyczne – można go łatwo dobrać do stylistyki wnętrza samochodu. Niestety jego wadą jest znacznie trudniejsze sprzątanie. Takie dywaniki będzie trzeba wymieniać o wiele częściej niż gumowe.
Świadomi wymagań klientów, producenci przykładają więc coraz większą wagę nie tylko do funkcjonalności, ale i do estetyki dywaników gumowych. Pojawiają się ciekawe tekstury, atrakcyjne dekory i wpadające w oko kolory. Dodatkowo dywaniki gumowe posiadają szereg zalet. W stosunku do modeli welurowych są:
- znacznie łatwiejsze w sprzątaniu,
- zdecydowanie trwalsze,
- tańsze.
Część kierowców decyduje się na dwa komplety dywaników – gumowe na zimę i welurowe na lato, a ich wymiana zbiega się w czasie z sezonową wymianą opon. To ciekawe rozwiązanie, o którym warto pomyśleć.
TOP 5 dywaników samochodowych – nasz wybór
Większość z nas rozumie, jak istotną rolę gra dobór odpowiednich dywaników. Jednocześnie nie mamy czasu na sprawdzanie ofert dziesiątek producentów i dystrybutorów. Właśnie dlatego prezentujemy Wam nasze typy. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie pomoże w podjęciu dobrej decyzji.
1. Frogum – dywaniki ProLine 3D
Frogum to polska firma, która na rynku motoryzacyjnym działa już od blisko 40 lat. W tym czasie zmieniło się wiele – nazwa i siedziba, załoga, asortyment – ale jakość pozostała niezmienna, podobnie jak wartości, którymi kieruje się przedsiębiorstwo: orientacja na człowieka, trwałość, pasja tworzenia oraz partnerstwo. Frogum ma rodzinny charakter – z biegiem lat do zespołu dołączali kolejni specjaliści, kolejne pokolenie innowatorów. Dzięki temu możliwe było znaczne poszerzenie oferty oraz ekspansja na rynki zagraniczne. Warto zaznaczyć, że firma odpowiada za każdy etap produkcji – stworzenie mieszanki regranulatu, skanowanie podłóg, projektowanie, wykonanie i wysyłkę. Od dywaników do Malucha i Poloneza aż po dzisiejszy asortyment – dywaniki unikatowe na skalę europejską pod kątem jakości. Co więcej, wszystko w duchu zero waste, z odpowiedzialnością o środowisko naturalne – firma zasilana jest prądem od dostawcy posiadającego pełne pokrycie w produkcji zielonej energii.
ProLine 3D to dywaniki samochodowe klasy premium. Odznaczają się najwyższą dostępną na rynku wysokością krawędzi. Powstały dzięki wykonaniu laserowego skanu podłogi samochodu, a zatem idealnie pasują do przestrzeni i mają sprostać potrzebom najbardziej wymagających użytkowników. Szczelnie chronią strefę podłogi dzięki perfekcyjnemu dopasowaniu oraz bardzo wysokim krawędziom. Nawet pod dłuższym czasie użytkowania, nie ulegają odkształceniu. Mocne i trwałe tworzywo sprawia, że dywaniki ProLine 3D będą służyć przez wiele lat, ale też same są łatwiejsze w utrzymaniu – wystarczy po prostu spłukać je wodą, bez prania, odkurzania i szorowania. Nie ulegają zawilgoceniu i nie pleśnieją. Producent oferuje również specjalne wkładki do bagażnika, które w komplecie z dywanikami stanowią pełną ochronę wnętrza pojazdu przed zabrudzeniem.
Spełniają również funkcję estetyczną. Są eleganckie, a ich design wyróżnia się na tle podobnych produktów. Stanowią świetną opcję na ładny i praktyczny prezent dla wielbiciela motoryzacji, ponieważ pakowane są w ciekawie zaprojektowane pudełka. Warto także pamiętać o ekologii, która dla Frogum jest bardzo istotna. Materiał, z jakiego wykonane są dywaniki, podlega w 100% recyklingowi, a produkcja nie generuje odpadów. Również kartonowe pudełka, w które pakowane są dywaniki, to materiał z recyklatu.
Podczas poszukiwania idealnych dywaników okazało się, że dwa miejsca w naszym zestawieniu przypadną produktom od jednego wytwórcy – za kolejny polecany przez nas komplet, również odpowiada polska marka Frogum. Nie ma się co dziwić, ponieważ firma specjalizuje się w produktach jakościowych.
Dywanik No.77 to propozycja dla tych, którzy chcieliby mieć w swoim samochodzie artykuły wysokiej jakości, ale dysponują ograniczonym budżetem. Doskonały stosunek ceny do jakości sprawia, że No.77 łączy skuteczną ochronę przed zabrudzeniami z oszczędnością. Dywaniki są wykonane z tego samego, wyjątkowo wytrzymałego materiału, co model ProLine 3D, z zastosowaniem tych samych rozwiązań technologicznych. Są jednak nieco cieńsze, z niższymi krawędziami i bez kolorowego dekoru – choć równie ciekawe pod kątem wzornictwa.
Dywaniki No.77 są funkcjonalne i estetyczne. Stanowią skuteczne zabezpieczenie wnętrza auta przed brudem, chronią również wykładzinę. Są łatwe w czyszczeniu, perfekcyjnie pasują do kształtu podłogi i również będą służyć przez wiele lat.
3. Rezaw-Plast – dywaniki samochodowe
Firma Rezaw-Plast jest obecna na rynku już od 1982 roku. W tym czasie nie tylko zdobyła grono oddanych klientów, ale przede wszystkim wypracowała własne know-how oraz zbudowała nowoczesny park maszynowy. Jej produkty są dostępne w wielu krajach Europy i cieszą się dużą popularnością. Konsumenci doceniają szeroki asortyment, jakość poszczególnych wyrobów, a także ich wysoką dostępność. To jedna z tych firm, które nieustannie dążą do rozwoju, chcąc coraz trafniej odpowiadać na potrzeby swoich klientów.
Dywaniki samochodowe marki Rezaw-Plast są wykonane z syntetycznego kauczuku, a więc materiału ekologicznego – bezpiecznego dla środowiska naturalnego. Jego dużym atutem jest brak nieprzyjemnego zapachu charakterystycznego dla gumy. Dywaniki są trwałe, wyposażone w burty i dostępne w trzech kolorach – szarym, beżowym, czarnym. W komplecie otrzymujemy zestaw stoperów do dywaników przednich.
Polska firma Max-Dywanik działa na rynku od kilkunastu lat jako producent, a jednocześnie dystrybutor dywaników samochodowych i innych akcesoriów, usprawniających i umilających jazdę. W ofercie posiada również produkty dla branży rolniczej, maszyn budowlanych, a nawet do łodzi i helikopterów. Na pierwszym miejscu przedsiębiorstwo stawia na równi jakość oraz satysfakcję klienta, w którego potrzeby nieustannie się wsłuchuje.
Classic 3D to gumowe dywaniki w popularnym wzorze kratki. Pasują do wnętrza większości samochodów osobowych. Wysoki korytkowy brzeg i klipsy mocujące sprawiają, że dywaniki skutecznie chronią przed zabrudzeniami wnętrze pojazdu. Materiał jest wyjątkowo trwały i ma właściwości antypoślizgowe. Na dywaniku kierowcy zastosowano dodatkową, wzmacniającą warstwę. Produkt jest odporny na działanie wysokich i niskich temperatur, a także środków chemicznych i olejów. Ponadto specjalne rowki zbierają zanieczyszczenia sypkie (np. piasek). Dywanik nie przesuwa się w trakcie jazdy i jest łatwy w czyszczeniu.
5. Dywaniki samochodowe Prime EVA
Ten polski producent mat samochodowych z powodzeniem podbija europejskie rynki dzięki zastosowaniu do produkcji polimeru EVA, charakteryzującego się wysoką funkcjonalnością i niebanalnym designem. Firma zwraca uwagę na detale, a przede wszystkim izolację akustyczną, usunięcie nieprzyjemnego zapachu gumy, jak i ciekawe wzornictwo.
Prime EVA to dywaniki odznaczające się trwałością i wodoszczelnością. Łatwość czyszczenia oraz odporność zarówno na zużycie, jak i na poplamienie, przekładają się na wygodę eksploatacji. Bardzo lekki materiał usprawnia montaż i demontaż. Na szczególną uwagę zasługuje design – dywaniki można skonfigurować tak, aby idealnie oddawały charakter samochodu i właściciela. Do wyboru mamy dwie tekstury oraz po 7 kolorów samej maty, jak i jej obszycia. Możemy zdecydować się na komplet 4 dywaników albo tylko na 2 przednie, a także dobrać matę do bagażnika do kompletu. Dywaniki produkowane są dla konkretnego modelu samochodu.
Jak dbać o czystość dywaników samochodowych?
Sposób konserwacji dywaników zależy przede wszystkim od materiału wykonania. Dywaniki welurowe należy regularnie prać – zbierające się na nich błoto i brud szybko stają się widoczne. O wiele łatwiej jest dbać o dywaniki gumowe – te wystarczy po prostu co jakiś czas spłukać podczas standardowej wizyty na myjni. Warto pamiętać o regularnym wylewaniu nagromadzonej wody, pochodzącej z deszczu, śniegu czy błota – aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. To tyle, liczymy, że przedstawione zestawienie okaże się przydatne. Udanych zakupów.