Auto Świat Porady Eksploatacja Większy upał, więcej wypadków na drogach. Jak podróżować w czasie upału?

Większy upał, więcej wypadków na drogach. Jak podróżować w czasie upału?

Upał męczy kierowców, prowadzi do rozproszenia uwagi i sprzyja różnym zdarzeniom drogowym – według niektórych badań fale upałów przyczyniają się do wzrostu ryzyka wzięcia udziału w wypadku nawet o 8 proc. Jazda w czasie upału wymaga przygotowania i odpowiedniej taktyki, w przeciwnym razie zamienia się w koszmar.

Jazda w czasie upału
Auto Świat / Maciej Brzeziński
Jazda w czasie upału
  • Warto unikać wielogodzinnych podróży podczas najgorętszej pory dnia i, na ile to możliwe, skracać je, unikając korków w godzinach szczytu
  • Podczas jazdy warto robić przerwy, jednak w zaplanowany sposób – postój na poboczu w promieniach słońca może nie być optymalnym wypoczynkiem
  • Należy w rozsądny sposób korzystać z klimatyzacji – nadmierne schładzanie wnętrza samochodu to recepta na letnie przeziębienie
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Brakuje polskich danych obrazujących ryzyko podróży samochodem w najbardziej upalne dni, ale i te dane, które są powszechnie dostępne, dają do myślenia. Największa liczba wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych, co należy rozumieć: sucho i jasno. Najwięcej wypadków zdarza się w lipcu, sierpniu i wrześniu, niewiele mniej w czerwcu – w każdym innym miesiącu jest statystycznie mniej niebezpiecznych zdarzeń. W 2020 r. podczas dobrej pogody (w statystyce: dobre warunki atmosferyczne) zanotowano 15 3167 wypadków, 1576 zabitych i ponad 17 tys. rannych. Oprócz tego statystyki policyjne mówią o oślepiającym słońcu (522 wypadki, 37 zabitych, 559 rannych). Dla porównania przy pochmurnej pogodzie zanotowano ponad trzy razy mniej wypadków niż przy "dobrych warunkach", a czasie deszczu – pięć razy mniej. Ale jak to się ma do temperatury?

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Im goręcej, tym niebezpieczniej na drodze!

Badania obrazujące wpływ upału na sprawność kierowców przeprowadzono m.in. w Katalonii, analizując prawie 120 tys. wypadków drogowych w powiązaniu z warunkami pogodowymi. Wniosek? Podczas fal upałów ryzyko wypadku rośnie o 2,9 proc., ale jeśli weźmiemy pod uwagę tylko te wypadki, w których jako przyczynę podano rozkojarzenie kierowcy, szacunkowe ryzyko związane z upałem rośnie o 7,7 proc. Powiązanie wysokiej temperatury ze spadkiem koncentracji potwierdzają specjaliści, m.in. niemieckiej Dekry: ich zdaniem wysoka temperatura zdecydowanie wpływa na wzrost ryzyka wypadku!

Jazda w upał — jak poprawnie używać klimatyzacji?

Narażanie się na ekstremalnie wysokie temperatury powoduje zmęczenie i dekoncentrację, a także wzmożoną senność, jednak nie oznacza to, że w samochodzie niezależnie od temperatury na zewnątrz można w bezpieczny sposób zapewnić sobie komfortową temperaturę rzędu 18-20 st. C. Specjaliści radzą, żeby jak najkrócej przebywać w ekstremalnym cieple (wnętrze samochodu stojącego na słońcu łatwo nagrzewa się do temperatury rzędu 50 st. C i więcej), ale też aby docelowa temperatura w środku nie była niższa od panującej na zewnątrz więcej niż o 6-8 st. C. To dlatego, że wyjście z chłodnego samochodu na upał grozi problemami kardiologicznymi, a ponadto niemal gwarantuje przeziębienie!

  • Po wejściu do rozgrzanego samochodu uchyl wszystkie szyby
  • Rozpocznij jazdę z uchylonymi szybami, aby szybko pozbyć się gorąca
  • Dopiero wtedy zamknij szyby i włącz klimatyzację – na kilka minut można ustawić nawiew tak, aby pracował w obiegu zamkniętym – to przyspieszy schłodzenie wnętrza
  • Docelowo ustaw temperaturę wnętrza na poziomie 6-8 st. C chłodniej niż na zewnątrz
  • Nigdy nie kieruj strumienia zimnego powietrza bezpośrednio na twarz!

Jazda w upał — czy samochód bez klimatyzacji jest bezpieczny?

Jazda podczas fali upału samochodem bez klimatyzacji niewątpliwie jest bardziej męcząca, a zatem i bardziej niebezpieczna niż jazda samochodem z klimatyzacją. Niemniej nie można powiedzieć, że jest to jednoznacznie niebezpieczne – kierowca musi jednak pamiętać o przerwach i odpoczynku, nie powinien też planować wielogodzinnych podróży za dnia w porze największego upału. To, co jest zdecydowanie niebezpieczne, to jazda samochodem z uszkodzoną klimatyzacją – samochody z klimatyzacją mają układ wentylacji dostosowany do działającej klimy zawsze wtedy, gdy jest potrzebna. W razie usterki klimatyzacji w takim samochodzie wentylacja może być niewystarczająca – po prostu nie ma czym oddychać!

Jazda w upał — mądrze zaplanuj podróż!

Nie każdy zator drogowy da się przewidzieć, jeśli jednak wyruszamy w piątkowe popołudnie nad morze i planujemy powrót po południu w niedzielę, można być niemal pewnym, że podróż potrwa nie trzy godziny jak w środku tygodnia, a pięć. Nie pięć godzin, jak przy niskim natężeniu ruchu, a siedem lub więcej! Dlatego warto wyruszyć wcześniej lub później, omijając korki. Warto też zatrzymywać się na choć krótkie postoje co 2 godziny. Jeśli nie mamy w samochodzie klimatyzacji, być może warto jechać w nocy. Warto korzystać z nawigacji i – gdy dowiadujemy się o zatorze na drodze – próbować go ominąć, nawet nadkładając drogi. W czasie upału lepiej jest jechać niż stać na słońcu – lepiej i dla pasażerów, i dla samochodu!

Jedno jest pewne: to właśnie podczas "dobrych warunków atmosferycznych" zdarza się najwięcej wypadków, a wysoka temperatura i ostre słońce tylko potęgują zagrożenie.

Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków