Wiatr – zachowajmy szczególną ostrożność podczas wyjeżdżania z terenu osłoniętego lasu i wjeżdżania w teren otwarty. Gwałtowny podmuch wiatru może spowodować zmianę naszego toru jazdy, a w skrajnej sytuacji może nawet doprowadzić do przewrócenia samochodu.

Liście na drodze – spadające z drzew liście, zalegające na drodze, mogą być zagrożeniem i pułapką dla kierowców. Warstwa liści i nieświadomy zagrożenia kierowca, w połączeniu z sytuacją wymagającą hamowania, mogą doprowadzić do wypadku. Na takiej nawierzchni łatwo wpaść w poślizg, szczególnie, jeśli padał deszcz.

Długość drogi hamowania na takiej nawierzchni będzie podobna do długości drogi hamowania na nawierzchni oblodzonej. Dodatkowo, liście zakrywają nierówności, większe i mniejsze ubytki w drodze.

Problemy z koncentracja – jesień, to też okres zaburzeń związanych z koncentracją. Bądźmy jednak czujni podczas prowadzenia auta i postarajmy się skierować swoje myśli na drogę. Pozwoli nam to na szybką ocenę sytuacji oraz odpowiednio wczesną reakcję.

Deszcz – padający deszcz wpływa na widoczność. Przed sezonem jesienno-zimowym wymieńmy wycieraczki na nowe. Jak najlepsza widoczność ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa

"Oprócz trudności związanych z ograniczonym widzeniem trzeba zwrócić uwagę na nawierzchnię drogową. W trakcie deszczu łatwo stracić kontrolę nad samochodem, jeśli wjedziemy zbyt szybko w powstałe kałuże. Nasze opony nie nadążą z odprowadzaniem wody i wpadniemy w poślizg. Pamiętajmy też o okresowych zawilgoceniach drogi i zachowajmy szczególne bezpieczeństwo podróżując nad ranem lub późnym wieczorem" - komentuje Radosław Jaskulski ze Szkoły Auto Skoda.

Wykorzystajmy czas i przygotujmy się do jesieni i trudnych warunków. Nic nie zastąpi wyobraźni, ale warto poświęcić trochę czasu, by przygotować samochód i siebie do wymagającej wysokich umiejętności jesiennej rzeczywistości drogowej.