Auto Świat Porady Kosztowne błędy: ekspert ostrzega przed używaniem domowych detergentów w samochodach

Kosztowne błędy: ekspert ostrzega przed używaniem domowych detergentów w samochodach

Artykuł sponsorowany
PRO BRO

Detergenty domowe są często używane do mycia samochodów w domu, aby zaoszczędzić pieniądze, ale mogą uszkodzić zewnętrzną część pojazdu. Ponadto mycie w domu może prowadzić do kar pieniężnych, jeśli narusza przepisy dotyczące oczyszczania ścieków. Ekspert ds. myjni zaleca stosowanie detergentów samochodowych w celu ochrony wartości samochodu i uniknięcia potencjalnych kar.

Visibility

Niewiele osób wie, że w Polsce kierowcy mogą zostać ukarani grzywną za prowadzenie brudnego samochodu. Brud na szybach, lusterkach i reflektorach może utrudniać widoczność, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa i potencjalnie prowadzić do nałożenia kar na kierowcę. Jednak szybkie mycie samochodu przed jazdą może również powodować problemy, zwłaszcza jeśli stosowane są detergenty domowe, takie jak mydło do naczyń.

„W Polsce mycie samochodu w domu lub na ulicy może skutkować karą grzywny, jeśli zrzut wody nie jest prawidłowo obsługiwany” – mówi Edgaras Stanevičius, szef działu innowacji w PRO BRO, międzynarodowej sieci franczyzowej ekspresowych myjni tunelowych. „Co więcej, niewłaściwe środki czyszczące mogą prowadzić do matowego wyglądu, blaknięcia, a nawet uszkodzenia farby. Może to obniżyć wartość samochodu i spowodować niepotrzebne koszty napraw.”

Żródło: Visibility

Mycie samochodów w domu może stać się kosztowne

Wiele osób myje swoje samochody w domu, wierząc, że jest to tańsze i obawiając się, że automatyczne myjnie samochodowe mogą powodować zadrapania. Stanevičius zauważa: „To paradoksalne, jak wiele zaufania ludzie pokładają w artykułach gospodarstwa domowego nad technologią myjni samochodowej. Podczas gdy myjnie samochodowe są specjalnie zaprojektowane do czyszczenia powierzchni zewnętrznych, gąbki do naczyń i detergenty do mycia nie są przeznaczone do powierzchni samochodów.”

Używanie ściernych płynów czyszczących, takich jak soda oczyszczona i mieszanina octu, lub ostrych narzędzi, takich jak szorstkie gąbki, może powodować widoczne zarysowania. Metody te często pozostawiają okrągłe ślady na powierzchni samochodu, naśladujące ruchy ręki. Jeśli zadrapania pokryją wiele paneli samochodu, koszty naprawy mogą znacznie wzrosnąć.

Co więcej, mycie samochodu w domu może skutkować karą grzywny w wysokości 500 zł w przypadku nieprzestrzegania przepisów dotyczących kanalizacji. W celu ochrony wód gruntowych samochody nie powinny być myte na ziemi ani w pobliżu zbiorników wodnych; zamiast tego ścieki muszą być kierowane do systemu kanalizacyjnego. Jednak lokalne przepisy mogą się różnić, więc właściciele samochodów powinni skontaktować się ze swoją gminą.

Podczas mycia samochodu w domu zgodnie z przepisami, ekspert zaleca stosowanie produktów motoryzacyjnych, aby pomóc chronić środowisko. Według Stanevičiusa, „Produkty do mycia samochodów są formułowane tak, aby spełniały rygorystyczne normy. Są biodegradowalne, rozkładają się naturalnie bez szkody dla życia wodnego lub skażenia źródeł wody.”

Jeśli właściciele samochodów nie przestrzegają przepisów, najlepszą alternatywą jest skorzystanie z profesjonalnych myjni samochodowych, aby uniknąć kar i chronić środowisko. Nowoczesne zakłady wykorzystują systemy recyklingu wody, które mogą ponownie wykorzystać do 90% wody i często posiadają systemy do zarządzania i oczyszczania ścieków.

Żródło: Visibility

Odpowiednie produkty do mycia samochodów

Dla tych, którzy legalnie mogą myć swoje samochody w domu, eksperci zalecają stosowanie specjalistycznych mydeł do mycia samochodów. „Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zwykłe detergenty do czyszczenia nie posiadają zrównoważonego pH dla lakierów samochodowych”, stwierdza Stanevičius. „Niewłaściwe środki czyszczące mogą usunąć wosk ochronny i uszczelniacze, czyniąc powierzchnię samochodu podatną na promieniowanie UV, utlenianie i zanieczyszczenia środowiska. Właściciele samochodów powinni wybierać detergenty, które zostały opracowane specjalnie dla powierzchni samochodów, aby uniknąć uszkodzeń”.

„Nieznacznie alkaliczne detergenty ciśnieniowe są biodegradowalne i zmniejszają potrzebę szorowania. Środki czyszczące na bazie D-limonenu, pochodzące z roślin cytrusowych, są zarówno skuteczne, jak i delikatne dla powierzchni samochodu. W przypadku kół najlepiej jest stosować bezkwasowe środki czyszczące do kół lub przetestować kwaśny roztwór na małej powierzchni przed nałożeniem go na całe koło”, mówi Stanevičius.

Ekspert zaleca również rozpoczęcie od płukania czystą wodą, aby usunąć luźne cząstki i zapobiec zadrapaniom podczas mycia. Po użyciu detergentów, dokładne płukanie zapewnia usunięcie wszystkich brudów i chemikaliów, nie pozostawiając szkodliwych środków na powierzchni samochodu.

Ponadto Edgaras Stanevičius zaleca, aby nie rezygnować z powłok ochronnych. „Profesjonalne lakiery bezbarwne są odporne na działanie chemikaliów i promieniowania UV, chroniąc farbę przez trzy do sześciu miesięcy. Powłoki te tworzą hydrofobową powierzchnię, która odpycha wodę i zanieczyszczenia, ułatwiając czyszczenie samochodu bez użycia ostrych detergentów."

Artykuł sponsorowany
PRO BRO