Dlaczego boimy się prowadzić auto?

Strach przed jazdą samochodem może być złożonym problemem. W psychologii lęk ten nazywany jest amaskofobią i cierpi na niego duża część światowej populacji. Mimo że na drogach pojawia się coraz więcej aut, nie wszyscy prowadzą je z przyjemnością. Dlaczego ludzie odczuwają stres podczas kierowania? Powodów jest mnóstwo, ponieważ każdy z nas może bać się na ulicy czegoś innego. Są np. osoby, które nie lubią poruszać się z dużą prędkością. Niektórzy natomiast obawiają się utraty kontroli nad samochodem w trakcie jazdy w trudnych warunkach pogodowych lub w nocy. Każdy z nas lepiej się czuje na drogach, które dobrze zna, jednak dla wielu prowadzenie auta w obcym mieście lub kraju może być bardzo stresujące. Powyższe obawy wynikają głównie z małego doświadczenia kierowców, dlatego najważniejsze to nie rezygnować z jazdy.

Objawy stresu za kierownicą

W zależności od tego, jak silny stres za kierownicą odczuwamy, tak różne możemy mieć objawy. Obawiając się ewentualnego niebezpieczeństwa na drodze, staramy się maksymalnie skoncentrować, jednak towarzyszące nam zdenerwowanie może to uniemożliwiać. Wtedy zamiast skupienia pojawia się dezorientacja, a wraz z nią niewiedza na temat tego, jak się zachowywać na ulicy. Stresujące sytuacje w wielu przypadkach powodują nadmierną potliwość, przez co czujemy jeszcze większy dyskomfort. W przypadku gdy pojawiają się zawroty głowy, palpitacje serca czy duszności, powinniśmy natychmiast zjechać na pobocze lub zaparkować w bezpiecznym miejscu. Kiedy w czasie kierowania autem doznajemy takich objawów, nie powinniśmy jeździć sami, dopóki nie nabierzemy większego przekonania co do swoich umiejętności.

Planujmy swoje podróże

Jeśli chcemy zwalczyć swój strach przed prowadzeniem samochodu, nie rezygnujmy z wykonywania tej czynności. Już sam fakt, że zdaliśmy kurs na prawo jazdy, jest potwierdzeniem naszych zdolności do kierowania pojazdami. A zatem, jak opanować stres za kierownicą? Dobrym rozwiązaniem jest planowanie swoich podróży. Zanim wsiądziemy do auta, sprawdźmy na mapie, którą drogą będziemy jechać. Dokładne przeanalizowanie trasy pozwoli nam zachować spokój, kiedy nagle pojawi się rondo lub duże skrzyżowanie. Jeśli nigdzie nam się nie spieszy, możemy wybrać dłuższą, ale łatwiejszą drogę.

Jak opanować stres za kierownicą? Zadbajmy o komfort jazdy

Żeby zdenerwowanie przestało towarzyszyć podczas podróży, stwórzmy sobie dogodne warunki w samochodzie. Przed ruszeniem w drogę możemy posiedzieć chwilę w fotelu kierowcy, głęboko pooddychać i w międzyczasie sprawdzać ustawienia poszczególnych części. Dopasujmy wysokość siedziska oraz jego odległość do pedałów. Zobaczmy też, czy przez wszystkie lusterka dobrze widać to, co się dzieje po bokach pojazdu i poza nim. Możemy przewietrzyć wnętrze samochodu oraz włączyć playlistę z ulubionymi piosenkami. Warto też mieć pod ręką coś do picia. Jeśli lubimy jeździć sami, nie pozostaje nic innego, jak ruszyć w drogę. Jednak jeżeli czujemy duży stres za kierownicą, poprośmy bliskich, żeby wspierali nas swoją obecnością w takcie podróży.

Lęk przed prowadzeniem samochodu dotyka wielu ludzi. Nie jest to dziwne, ponieważ czynność ta wymaga nie tylko znajomości znaków i przepisów drogowych, lecz także koncentracji i wyczucia. Nie powinniśmy zrażać się tym, że nie potrafimy zachować się prawidłowo w każdej sytuacji na drodze. Wiedza ta przychodzi wraz z doświadczeniem. Jak opanować stres za kierownicą? Tylko regularna jazda autem pozwoli stopniowo zmniejszać uczucie zdenerwowania na drodze.