• Mając prawo jazdy kategorii B możemy prowadzić wiele typów pojazdów
  • Nie każdy motocykl z silnikiem o pojemności 125 cm3 można prowadzić z prawem jazdy kategorii B
  • Mając prawo jazdy kat. B, można kierować ciągnikiem rolniczym bez względu na jego masę

Dopóki, kierując pojazdem, nie złamiesz sądowego zakazu prowadzenia pojazdów (maksymalnie 5 lat pozbawienia wolności, a minimum 3 miesiące), prowadzenie np. samochodu czy motocykla bez wymaganych uprawnień pozostaje wykroczeniem, za które grozi, w zależności od okoliczności, od 300 do 500 zł mandatu.

To jednak niejedyne i wcale nie najbardziej dotkliwe sankcje związane z kierowaniem bez prawa jazdy lub z prawem jazdy niewłaściwej kategorii: najgroźniejsza jest odpowiedzialność materialna za szkody spowodowane przez osoby nieuprawnione do kierowania daną kategorią pojazdów. Mówiąc krótko: ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej wciąż chroni poszkodowanego (niezależnie od tego, kto siedział za kierownicą auta czy motocykla), jednak nieuprawniony kierowca po wypłacie poszkodowanemu odszkodowania przez ubezpieczyciela dostaje wezwanie do zwrotu wypłaconych środków.

To tzw. regres – wcale nie żarty! Jeśli, mając tylko prawo jazdy kat. B, wjedziesz motocyklem w nowe BMW, to po pierwsze, dostaniesz rachunek za naprawę tego samochodu (może to być kilkadziesiąt tys. zł i więcej), ale też nie zadziała autocasco motocykla, którym kierowałeś. Takich kierowców, dla których jedna przejażdżka skończyła się wielotysięcznymi długami, jest wielu!

Niemniej, jeśli masz prawo jazdy kat. B, pod pewnymi warunkami możesz kierować i małym motocyklem, i quadem, i ciągnikiem rolniczym, i samochodem z przyczepą, furgonem mającym dmc 3,5 tony (też z przyczepą), a także różnymi mniejszymi środkami lokomocji. By uniknąć kłopotów, warto jednak znać warunki progowe.

Jakimi pojazdami można kierować z prawem jazdy kategorii B?

To, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę, to dmc pojazdu, jakim kierujemy – nie ma ona ścisłego związku z rzeczywistą masą pojazdu i jest podana w dowodzie rejestracyjnym; w przypadku samochodów ważna jest liczba miejsc (powyżej 9, licząc wraz z kierowcą, mamy do czynienia z autobusem), a w przypadku motocykli – pojemność silnika oraz jego moc w odniesieniu do masy.

Pojazd samochodowy - podstawowy pojazd, do którego prowadzenia potrzebujemy prawa jazdy kat. B. Ograniczeniem jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu (dmc maksymalnie 3,5 tony) oraz liczba miejsc – maksymalnie 9, łącznie z kierowcą. Wśród aut o dmc do 3,5 tony są także duże busy – z zastrzeżeniem jak wyżej, furgony i inne samochody ciężarowe.

Samochód z przyczepą - przyczepa inna niż lekka ma dmc powyżej 750 kg. Można ją ciągnąć samochodem, mając prawo jazdy kat. B, o ile łączna masa (dmc) przyczepy i dmc samochodu nie przekracza 3,5 t. Warunkiem jest po pierwsze, zdolność pojazdu do ciągnięcia przyczepy o takiej masie, a po drugie, dmc samochodu powinno stanowić co najmniej 1,33 dmc przyczepy.

Samochód z przyczepą lekką - przyczepa lekka ma dmc nie wyższe niż 750 kg. Maksymalna masa takiego zestawu, którym możemy kierować, mając prawo jazdy kat. B, to 4250 kg przy założeniu, że pojazd ma dmc równe 3,5 t, a przyczepa – dmc równe 750 kg. W praktyce oznacza to furgona lub 9-osobowego busa z małą przyczepką.

Motocykl do 125 ccm - w tej kategorii mieszczą się zarówno skutery, jak i normalne motocykle. Warunkiem, by można było prowadzić taki pojazd bez prawa jazdy na motocykl, jest co najmniej 3-letni staż jako kierowcy z prawem jazdy kat. B. Warunek dodatkowy: współczynnik mocy do masy pojazdu nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Większość sprzedawanych obecnie motocykli i skuterów o poj. silnika do 125 ccm spełnia ten warunek.

Trójkołowce - chodzi o pojazdy spełniające wymogi homologacyjne L5e dla trójkołowych motocykli, która określa minimalną odległość pomiędzy kołami oraz stawia warunek wyposażenia pojazdu w hamulec postojowy. W przeciwieństwie do jednośladów, trójkołowce nie będą ograniczone limitem maksymalnej pojemności ani mocy. W tym przypadku kierowca musi także posiadać prawo jazdy od minimum 3 lat.

Czterokołowiec lekki - czyli mały quad o prędkości maksymalnej do 45 km/h i masie do 350 kg. To, czy nasz pojazd jest czterokołowcem lekkim, wynika jednak nie tylko z konstrukcji, lecz z tego, jak został zarejestrowany – w przeszłości zdarzało się rejestrowanie takich pojazdów choćby jako motorowery.

Czterokołowiec - pojazd samochodowy o dmc do 550 kg. Wśród nich są zarówno duże quady, jak i mikrosamochody, którymi można kierować, mając prawo jazdy kat. B1. Uwaga: duże quady często rejestrowano jako ciągniki rolnicze, co zgodnie z prawem wyklucza rozwijanie na drodze publicznej prędkości wyższej niż 30 km/h.

Ciągnik - mając prawo jazdy kat. B, można kierować ciągnikiem rolniczym bez względu na jego masę, a także ciągnikiem z przyczepą lekką – ale z ciężką już nie. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, by kierować ciągnikiem z umocowaną na nim maszyną o dużej masie – o ile nie ma ona kół i nie jest przyczepą. By kierować zestawem ciągnika rolniczego z ciężką przyczepą, trzeba mieć albo prawo jazdy kat. B+E, albo prawo jazdy na ciągnik – to kategoria T.

Ładowanie formularza...