• Kierowcy mający prawo jazdy kat. B co najmniej od trzech lat będą mogli poruszać się trójkołowym motocyklem
  • To założenia nowego projektu ustawy, którego poparcie zadeklarowały we wtorek w Sejmie wszystkie kluby

Do Sejmu trafił kolejny projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Tym razem chodzi o kolejne rozszerzenie uprawnień kierowców z kategorią B. Według poselskiego projektu osoby mające od co najmniej trzech lat prawo jazdy uprawniające do prowadzenia samochodów o masie do 3,5 tony będą mogli prowadzić także motocykle trójkołowe.

„W szczególności chodzi tu o osoby niepełnosprawne, które nie mogą ze względu na niepełnosprawność przystąpić do zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. A” – podkreślił poseł sprawozdawca, Bogdan Rzońca (PiS).

Z kolei poseł Jerzy Paul (PiS) uważa, że rozszerzenie uprawnień przyczyni się do pobudzenia rynku motoryzacyjnego i wzrostu popularności motocykli trójkołowych. Na jakiej podstawie snuje takie wnioski? Trudno powiedzieć, bo tłumaczenie posła Paula, że w Stanach z tego typu motocykli korzystają inwalidzi wojenni, w polskich warunkach jest dość mało przekonujące.

Wszystko jednak wskazuje na to, że zmiany zostaną niebawem przegłosowane. Projekt popiera nie tylko największy klub PiS, ale także Kukiz'15, Nowoczesna i posłowie PSL-UED.

Zgodnie z projektem ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.