• Każdy samochód posiada swój unikalny numer VIN
  • Najczęściej można go znaleźć na jego ramie
  • Numer VIN mówi o pochodzeniu pojazdu. Pomaga też poznać jego historię

Numer VIN — co to jest?

Numer VIN (Vehicle Identification Number) to unikalny kod przypisany do każdego pojazdu, który służy do jego identyfikacji. Składa się z 17 znaków, które mogą być literami i cyframi. Numer VIN zawiera informacje o marce, modelu, roku produkcji, miejscu produkcji oraz innych cechach pojazdu.

W numerze VIN można znaleźć takie dane jak:

  • nazwę producenta pojazdu – pierwsze trzy znaki VIN (tzw. WMI – World Manufacturer Identifier) wskazują na producenta i kraj produkcji,
  • model i typ pojazdu – kolejne sześć znaków (tzw. VDS – Vehicle Descriptor Section) dostarczają informacji o modelu, typie nadwozia i silniku,
  • informacje o roku produkcji i fabryce – znaki od 10 do 17 (tzw. VIS – Vehicle Identifier Section) wskazują na rok produkcji, numer seryjny pojazdu i miejsce produkcji.

Numer VIN znajduje się zazwyczaj w kilku miejscach w pojeździe, takich jak tabliczka znamionowa na desce rozdzielczej w okolicach przedniej szyby, na słupku drzwiach kierowcy, a także w dokumentach pojazdu, takich jak dowód rejestracyjny czy karta samochodu.

Dekodowanie numeru VIN

Numer VIN składa się z trzech głównych sekcji: WMI, VDS oraz VIS. WMI, czyli World Manufacturer Identifier, to część numeru VIN (Vehicle Identification Number), która identyfikuje producenta pojazdu. WMI składa się z pierwszych trzech znaków numeru VIN i dostarcza informacji o kraju pochodzenia, producencie i rodzaju pojazdu. Pierwszy znak oznacza kraj, w którym pojazd został wyprodukowany. Drugi znak wskazuje producenta lub region, w którym znajduje się fabryka. Trzeci znak identyfikuje rodzaj pojazdu lub grupę producentów.

Foto: Vitaly Loz / Shutterstock

Przykładowo, jeśli WMI zaczyna się od "1G1", to oznacza to, że pojazd pochodzi z USA i został wyprodukowany przez General Motors.

VDS to skrót od "Vehicle Descriptor Section" (Sekcja Opisu Pojazdu). S Ato znaki od 4 do 9. Jest to część numeru VIN, która zawiera informacje o charakterystyce pojazdu, takie jak jego model, typ nadwozia, rodzaj silnika, a także inne kluczowe cechy identyfikacyjne.

W numerze VIN sekcja VDS zazwyczaj znajduje się w środkowej części numeru i jest kluczowa do określenia specyfikacji pojazdu. W zależności od producenta i kraju sekcja ta może zawierać różne informacje.

VIS (Vehicle Identification Section) to część numeru VIN, która identyfikuje konkretne pojazdy. Numer VIN składa się z 17 znaków i jest używany do jednoznacznego identyfikowania pojazdów silnikowych.

VIS obejmuje ostatnie 6 znaków numeru VIN i zawiera informacje o:

  • numerze seryjnym pojazdu – unikalnym numerze przypisanym do konkretnego pojazdu,
  • roku produkcji i miejscu produkcji.

Jak sprawdzić numer VIN?

Na początek warto porównać numer VIN widniejący na pojeździe z informacjami zawartymi w dokumentach. Sprawdźmy dokładnie zarówno dowód rejestracyjny, jak i wszystkie inne papiery, w których numer VIN jest podany. Jeśli napotkamy jakiekolwiek różnice, najrozsądniej jest zrezygnować z zakupu takiego auta. Problemy prawne związane z pojazdem mogą w najgorszym przypadku uniemożliwić jego rejestrację, a w najlepszym zmusić nas do częstych wizyt w urzędach.

Foto: Zyn Chakrapong / Shutterstock

Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w weryfikacji historii samochodu na podstawie numeru VIN. Koszt takich usług waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Podstawowa wersja zamówionego raportu zawiera bazowe informacje zakodowane przez producenta w numerze VIN, takie jak: marka, model, typ nadwozia, liczba drzwi, kolor, specyfikacje techniczne i opcje wyposażenia. Dzięki temu możemy zweryfikować, czy wyposażenie auta odpowiada opisowi. Jakiekolwiek niezgodności powinny zwiększyć naszą ostrożność, gdyż istnieje ryzyko, że pojazd może być kradziony, a numery pochodzą z innego samochodu.

Dodatkowe usługi często obejmują m.in. sprawdzenie, czy dany samochód figuruje w bazach danych pojazdów skradzionych, oraz weryfikację historii serwisowej pojazdu. W wielu przypadkach warto również udać się do autoryzowanego warsztatu marki pojazdu, gdzie specjaliści, po rozszyfrowaniu numeru VIN, podadzą potencjalnemu nabywcy cenne informacji na temat auta, które mogą okazać się kluczowe podczas zakupów.

Foto: Eugene_Photo / Shutterstock

Dlaczego warto sprawdzać numer VIN?

Sprawdzanie numeru VIN jest kluczowe z kilku powodów, szczególnie przy zakupie używanego pojazdu. Numer VIN umożliwia dostęp do historii pojazdu, w tym wszelkich wypadków, szkód, napraw, a także informacji, czy samochód nie został skradziony. Sprawdzenie VIN pozwala upewnić się, że numer na samochodzie zgadza się z numerem w dokumentach rejestracyjnych. Nieprawidłowości mogą wskazywać na problemy, takie jak fałszerstwo dokumentów lub kradzież. VIN pozwala zweryfikować, czy pojazd jest w oryginalnym stanie, bez nieautoryzowanych przeróbek, które mogą wpływać na bezpieczeństwo lub wartość rynkową pojazdu. Sprawdzenie numeru VIN może pomóc uniknąć zakupu pojazdu, który został "przebity" lub ma zmieniony przebieg. Fałszerstwa tego typu niestety zdarzają się na rynku pojazdów używanych. Wiedza o pełnej historii pojazdu daje pewność, że zakupiony samochód będzie bezpieczny i zgodny z oczekiwaniami, co zmniejsza ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek po jego zakupie.