Wystarczy podejść pod którąkolwiek szkołę w Polsce, żeby przekonać się, jak wielu rodziców przewozi dzieci, nie korzystając z fotelika ochronnego. To, że ignorują w ten sposób przepisy kodeksu drogowego, to drobnostka.

Najgorsze, że narażają zdrowie i życie własnych pociech! Tłumaczenie zazwyczaj jest takie samo: jadę tylko kilkaset metrów. Jednak przypominamy o paradoksie: dobra znajomość okolicy często skutkuje rozluźnieniem i jazdą „na pamięć”, co powoduje, że do wielu wypadków dochodzi właśnie w pobliżu miejsca zamieszkania.

1.Nawet na krótkich trasach dziecko przewozimy w foteliku lub na podwyższeniu Podczas zderzenia nieprzypięte dziecko zostanie wystrzelone z fotela niczym z katapulty. Nic nie pomoże trzymanie go na kolanach – siła zderzenia jest zwykle tak duża, że nawet dorosły, silny człowiek nie utrzyma malucha. Przypinanie jednym pasem rodzica i dziecka to również błąd. Wystarczy drobna kolizja, żeby dorosły przygniótł malucha do pasa.

2. Na przednim siedzeniu dziecko podróżuje przodem do kierunku jazdy Najbezpieczniejszym miejscem do zamocowania fotelika ochronnego jest tylna kanapa. Przedni fotel pasażera wykorzystujemy tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia, np. gdy matka musi widzieć, co dzieje się z dzieckiem. Jednak jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera, której nie można wyłączyć, z przodu nie wolno przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy.Tylko po wyłączeniu airbagu pasażera można umieścić na przednim siedzeniu odpowiedni fotelik. O wyłączeniu poduszki zawsze informuje kontrolka na desce rozdzielczej auta.

3. Z przodu dziecko jedzie zawsze w foteliku, podwyższenia się nie nadają Zgodnie z przepisami dziecko w wieku do 12 lat może podróżować na przednim siedzeniu tylko w foteliku ochronnym. Oznacza to, że nie można tam stosować żadnych podwyższeń. Ponadto jeżeli w samochodzie nie ma pasów bezpieczeństwa (np. w pojeździe zabytkowym), dziecko musi siedzieć z tyłu.

4. Foteliki są wymagane również podczas podróży autokarem Z obowiązku stosowania fotelików zwolniono tylko taksówki osobowe, specjalistyczne pojazdy transportu sanitarnego i samochody policji. Fotelików należy zatem używać także wtedy, gdy dzieci jadą autokarem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa! Jednak nawet policjanci twierdzą, że egzekwowanie tego przepisu jest właściwie niemożliwe.

Dzieci jeżdżą w fotelikach ochronnych: art. 39 kodeksu drogowego nakazuje przewożenie dziecka w wieku do 12 lat i o wzroście do 150 cm w foteliku dziecięcym lub na podwyższeniu. Dotyczy to podróżowania pojazdem samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Wymóg nie obowiązuje w taksówkach osobowych, pojazdach policji oraz karetkach pogotowia. Za zignorowanie przepisu kierowcy grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 3 punkty karne.

Na przednim siedzeniu przodem do kierunku jazdy: art. 45 kodeksu drogowego zabrania przewożenia dziecka w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, jeżeli samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną pasażera. Kary za niezastosowanie się do tego przepisu to grzywna 150 zł i 3 punkty.