Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Prawo > Do lasu na grzyby samochodem albo rowerem? Są zasady, są i wyjątki – wyjaśniamy

Do lasu na grzyby samochodem albo rowerem? Są zasady, są i wyjątki – wyjaśniamy

Odpowiedź na pytanie: można czy nie można, jest prosta tylko w jednej sytuacji. Jeśli widzimy przed sobą tabliczkę z napisem „droga leśna” i zakazem wjazdu oraz wymienionymi na niej wyjątkami od zakazu, tu wszystko jest jasne. Co do zasady na drogach leśnych obowiązuje zakaz jazdy samochodem, a jednocześnie dozwolony jest ruch rowerowy. Jednak po pierwsze, droga leśna może być czytelnie oznaczona, ale nie musi, a po drugie, od zasady „samochodem nie można, a rowerem można” są wyjątki.

Droga leśna czy polna?
Droga leśna czy polna? Źródło: Auto Świat
  • To, że droga biegnie przez las, nie oznacza, że jest drogą leśną
  • Na drogach leśnych obowiązuje zakaz jazdy samochodem, który jednak nie dotyczy wszystkich i nie wszędzie obowiązuje
  • Wbrew pozorom na niektórych szlakach leśnych obowiązuje także zakaz ruchu rowerów

To, że droga jest nieutwardzona i że biegnie przez las, wcale nie znaczy, że jest to droga mająca status „leśnej”. Zdarza się przecież, że wąska, pełna dołów i wykrotów gruntówka prowadząca przez las ma status drogi gminnej i nawet się jakoś nazywa – tak wygląda np. ulica Chlubna na warszawskiej Białołęce. Jak jednak łatwo się domyślić, przed wjazdem na taką drogę nie znajdziecie tabliczki z napisem „droga gminna – wjazd dozwolony”. Musicie to wiedzieć albo domyślić się sami.

Jak rozpoznać drogę leśną?

Droga leśna
Droga leśnaŹródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński

Leśnicy, chcąc ułatwić kierowcom orientowanie się w zakazach, coraz częściej na zamkniętych odcinkach dróg leśnych montują szlabany albo przynajmniej ustawiają tablice informacyjne. Jeśli jednak szlabanu nie ma i tablicy informacyjnej też nie, a droga gruntowa zagłębia się w las, ryzykujemy spotkanie z leśnikiem i mandat. Co do zasady, nie mając pewności, nie powinniśmy wjeżdżać samochodem na taką drogę.

Jeśli droga prowadząca przez las (nawet droga leśna) jest dopuszczona do ruchu samochodowego, może to wskazywać szereg szczegółów, np.:

  • Tabliczka z nazwą ulicy przy drodze – tak, to się zdarza, w pobliżu Warszawy np. na skraju Lasów Legionowskich niektóre drogi mają status dróg gminnych, a więc formalnie są to ulice mające swoje nazwy i jak najbardziej można wjeżdżać na nie samochodami, motocyklami itp.
  • O tym, że mamy do czynienia z drogą publiczną, świadczą też znaki drogowe, np. zakaz zatrzymywania się. Logiczne: skoro nie można zatrzymywać się, to można jechać.
  • Drogowskazy podające odległość do najbliższej miejscowości wskazują na to, że ruch samochodowy na tej drodze jest dozwolony, o ile inne znaki czy tablice informacyjne nie wskazują inaczej.
  • Informacja o tym, że dalej przy drodze położony jest parking – na przykład tablica informująca, że do parkingu mamy 2 km.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Od zakazów są liczne wyjątki. Jesteś na liście?

Na drodze leśnej łatwo o mandat np. od leśnika
Na drodze leśnej łatwo o mandat np. od leśnikaŹródło: Onet

Z zakazu wjeżdżania pojazdem silnikowym do lasu zwolnieni są m.in. inwalidzi korzystający ze specjalnie przystosowanych pojazdów:

Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Trzeba też pamiętać, że:

Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

Poza inwalidami do lasu samochodem mogą wjeżdżać leśnicy, strażacy, przedstawiciele różnych służb, właściciele pasiek oraz gruntów rolnych położonych w obrębie lasów i inni. Jak widać, drogi leśne stworzone i utrzymywane są po to, aby z nich korzystać, choć krąg osób, które mają do tego prawo, z oczywistych względów jest ograniczony.

Kto może nas skontrolować na drodze leśnej?

W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w zakresie, o którym mowa w ust. 2, strażnicy leśni i funkcjonariusze Straży Parku są upoważnieni do:

1) zatrzymania pojazdu;

2) legitymowania uczestnika ruchu drogowego;

2a) weryfikacji danych o pojeździe, w tym danych o dokumentach pojazdu, w centralnej ewidencji pojazdów;

3) wydawania poleceń co do sposobu zachowania się na drodze.

Z leśniczymi można się czasem dogadać i uzyskać zgodę – choćby i jednorazową – na wjazd do lasu. Zgoda może być wydana ustnie (co wystarczy, jeśli wydający zgodę jest też jedynym pilnującym lasu przed rozjeżdżaniem samochodami) albo pisemnie. Jeśli nie masz zgody i nie jesteś na liście osób uprawnionych do korzystania z danej drogi leśnej, nie ryzykuj i zostaw auto w miejscu, gdzie to dozwolone.

Rowerem do lasu? Zazwyczaj to legalne. Zazwyczaj

Co do zasady jazda na rowerach po lesie jest dozwolona, co zresztą – jeśli przed wjazdem na drogę leśną umieszczona jest tablica informacyjna – bywa powiedziane wprost. Jeśli tablicy nie ma, i tak można.

Wyjątkiem w Polsce są jednak parki narodowe i inne ściśle chronione obszary, na których "prawie nic nie można" – nie wolno jeździć rowerem, nie wolno zbierać grzybów i jagód itp. Wolno (najczęściej) spacerować wzdłuż wyznaczonych szlaków.

Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków