Wielu kierowców myśli, że policja ma niemal nieograniczone możliwości i prawie zawsze może zatrzymać auto. W rzeczywistości uprawnienia funkcjonariuszy są ściśle określone i w większości przypadków do zatrzymania lub przeszukania auta potrzebny jest nakaz sądu lub prokuratora. W efekcie do zatrzymania pojazdu dochodzi niezwykle rzadko, w ściśle uzasadnionych sytuacjach.

1.Samochód zatrzymany jako dowód w sprawie O zatrzymaniu samochodu decyduje zwykle sąd lub prokurator. Policja może podjąć samodzielne działania jedynie w sprawach niecierpiących zwłoki. Funkcjonariusze muszą wtedy poinformować użytkownika auta, że ma prawo zażądać sporządzenia i doręczenia postanowienia sądu lub prokuratury uzasadniającego zatrzymanie.

Jeśli taki dokument nie zostanie wydany, a od chwili zatrzymania minie 7 dni, samochód musi być zwrócony.Policja zatrzymuje pojazd najczęściej w dwóch przypadkach: jeśli w trakcie kontroli drogowej wyjdzie na jaw, że został skradziony, oraz wtedy, gdy nietrzeźwy kierowca uszkodził czyjeś mienie. W pierwszej sytuacji pojazd zostaje zabezpieczony na parkingu policyjnym, gdzie czeka na wyjaśnienie sprawy i zwrot właścicielowi.

W drugim stanowi zabezpieczenie na wypadek, gdyby sprawca nie znalazł środków na zapłacenie odszkodowania. Wtedy zatrzymany samochód trafia na licytację, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznacza się na zadośćuczynienie poszkodowanym.

2. Konfiskata przedmiotów użytych do popełnienia przestępstwa Oprócz zatrzymania auta prawo przewiduje także znacznie surowszą konsekwencję – konfiskatę. Sądy obligatoryjnie konfiskują rzeczy pochodzące bezpośrednio z przestępstwa, ale mogą także orzec przepadek przedmiotów, które służyły do jego popełnienia!

Przykład: przepadek dotyczy m.in. samochodów, w których zostały przygotowane specjalne schowki, np. na fałszywe pieniądze lub narkotyki. Nie można natomiast skonfiskować auta, jeśli pełniło rolę środka transportu. Przykład: podczas kontroli policja znajduje w bagażniku skradzione przedmioty – funkcjonariusze zabezpieczają wtedy jedynie te rzeczy. Gdyby jednak okazało się, że przedmioty pochodzące z kradzieży ukryto w komorze silnika (lub np. w zbiorniku paliwa), wtedy sąd może zadecydować o konfiskacie samochodu.

Warto przy okazji przypomnieć o tym, że odzyskane rzeczy w pierwszej kolejności zwracane są ich właścicielom (lub innym uprawnionym osobom). Jeśli nie da się ustalić właściciela, wtedy sądy orzekają przepadek przedmiotów na rzecz skarbu państwa.

3. Samochód celowo użyty w charakterze broni Samochód – nawet bez przygotowanych schowków – można wykorzystać do celowego wyrządzenia komuś krzywdy. Przykład: umyślne potrącenie pieszego lub zepchnięcie innego pojazdu z drogi. W tej sytuacji o zatrzymaniu i konfiskacie auta decyduje to, czy w wyniku celowego działania ktoś zginął lub został ranny bądź doszło do strat w mieniu.

Jeśli tak, sąd może orzec przepadek samochodu jako narzędzia przestępstwa. Warto o tym pamiętać. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że tak właśnie może skończyć się brutalna próba „nauczenia” innego kierowcy właściwego zachowania na drodze.

Przepadku nie orzeka się w sytuacji, gdy skonfiskowanie pojazdu byłoby niewspółmierne do wagi popełnionego czynu. Wtedy sąd zamiast konfiskaty może orzec nawiązkę na rzecz skarbu państwa.