W przypadku kat. B można zacząć kurs na 3 miesiące przez ukończeniem 18 lat. Zanim uzyska się pełnoletność, potrzebna jest zgoda rodziców. Wyjątek: jeśli chodzimy do szkoły, która ma w programie zdobycie prawka, naukę można rozpocząć nie 3, lecz 12 miesięcy wcześniej.
Jeszcze przed zapisaniem się na kurs trzeba założyć w wydziale komunikacji swój „profil kierowcy”. Zgodnie z prawem, dopiero gdy się go ma, możemy zapisać się na kurs. Można jednak skorzystać z pomocy wybranego ośrodka szkolenia, który w naszym imieniu złoży wniosek w urzędzie. Jest to jednak dodatkowy koszt – opłata skarbowa wynosi 17 zł. By złożyć wniosek w urzędzie, trzeba mieć: zaświadczenie lekarskie, dowód osobisty, zdjęcie oraz pisemną zgodę rodziców, jeśli nie mamy 18 lat. Wydanie dokumentów przez urząd jest formalnością i trwa maksymalnie 2 dni.
Kurs jest obowiązkowy – bez ukończenia go nie można przystąpić do egzaminu. Ważne: trzeba zaliczyć wszystkie godziny teorii wymagane prawem – nie wolno się godzić na skracanie lub anulowanie zajęć. Jeśli inny uczestnik kursu poskarży się na to, możemy mieć kłopoty – nawet już po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. W takiej sytuacji egzamin jest nieważny – trzeba go powtórzyć, ale najpierw należy zakończyć kurs! To samo dotyczyzaświadczeń lekarskich. Uczniowie ośrodków szkolenia, które załatwiają zaświadczenia na lewo – czyli bez badań – mogą mieć problem! To nie jest czysta teoria – niedawno krakowska prokuratura wystąpiła z wnioskiem o odebranie praw jazdy kursantom, którzy dostali zaświadczenia za pieniądze.
Na egzamin można się zapisać – po skończeniu kursu i zaliczeniu egzaminu wewnętrznego (choć nie powinno, w praktyce jest to formalnością) – w dowolnym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego (WORD). Nie ma przeciwwskazań, by wybrać ten, w którym – statystycznie – najłatwiej jest zdać egzamin.
Kurs:składa się z nauki teorii (głównie przepisy, a także podstawy udzielania pierwszej pomocy) i zajęć praktycznych, a kończy się egzaminem wewnętrznym.
Egzamin:składa się z testu teoretycznego, jazdy po placu i w mieście.
Ile trwa obowiązkowy kurs na prawo jazdy?Nauka teorii: 30 godzin lekcyjnych po 45 minut - w tym: 4 godziny teoretycznego i praktycznego kursu udzielania pierwszej pomocy.
Jazdy praktyczne: 30 godzin zegarowych (po 60 minut), przeprowadzane po kursie teoretycznym - w tym: co najmniej 4 godziny poza obszarem zabudowanym, m.in. na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 70 km/h
Zajęcia praktyczne nie mogą być jednorazowo dłuższe niż:
- 2 godziny dziennie w okresie pierwszych 8 godzin szkolenia,3 godziny dziennie po 8 godzinach szkolenia.
Kurs kończy egzamin wewnętrzny, składający się z części teoretycznej i praktycznej. Wewnętrzny egzamin praktyczny można rozpocząć po pozytywnym zaliczeniu teorii.
Niezaliczenie egzaminu wewnętrznego oznacza, że należy wykupić dodatkowe godziny szkolenia. To ważne: jeśli twój instruktor mówi, że jeszcze nie umiesz jeździć, nie broń się przed dalszą nauką!
Nauka pod okiem rodzica?
To prawda, że wielu młodych ludzi po raz pierwszy siada za kierownicą auta pod okiem rodzica – na odosobnionym placu lub bocznej drodze. W wielu krajach jest to całkowicie legalne, można nawet – pod pewnymi zastrzeżeniami – prowadzić auto w towarzystwie rodzica na normalnej drodze publicznej. W Polsce jest to jednak zabronione! Dopóki nic się nie stanie, a jedynie zostaniemy podczas takiej nauki złapani przez policję, kary są umiarkowane, jeśli jednak dojdzie do kolizji z innym samochodem albo do wypadku – konsekwencje mogą być straszne! Ubezpieczyciel naszego samochodu wypłaca w takiej sytuacji odszkodowanie poszkodowanemu, któremu zniszczyliśmy pojazd, a następnie – bez względu na wysokość tej sumy – zwraca się do kierującego, który nie miał prawa jazdy, o zwrot pieniędzy. Wyobraźmy sobie, co się stanie, jeśli młody człowiek podczas nauki zepchnie do rowu cysternę albo zniszczy cudzy luksusowy samochód!
Uwaga!
- mandat za jazdę bez uprawnień: 500 złmandat za jazdę bez uprawnień na dany rodzaj pojazdu: 300 zł