- Prowadzenie maszyn rolniczych, samolotów, statków po alkoholu jest zabronione
- Kierowanie motorówką po alkoholu jest nielegalne i kary są takie same jak za kierowanie samochodem po pijanemu
- Stężenie alkoholu we krwi nie przekraczające 0,2-0,5 promila to wykroczenie, powyżej to przestępstwo
To, że kierowanie motorówką po alkoholu jest nielegalne, nie ma wątpliwości, a kary są surowe – wynikają z tych samych przepisów karnych, które dotyczą kierowców samochodów. Istotne jest przy tym stężenie alkoholu we krwi: piloci i sternicy podlegają tym samym limitom, co kierowcy samochodów. Przy stężeniu alkoholu na poziomie 0,2-0,5 promila popełniamy wykroczenie, a jeśli stężenie alkoholu we krwi jest wyższe – przestępstwo.
Motorówką po alkoholu - twoje prawo jazdy zależy od silnika
Kodeks wykroczeń mówi:
Za prowadzenie po alkoholu roweru czy hulajnogi elektrycznej można dostać mandat, natomiast zakaz prowadzenia pojazdów jest opcjonalny i może dotyczyć wyłącznie pojazdów innych niż mechaniczne. A zatem za jazdę po pijanemu na rowerze, jeśli z jakichś względów sprawa nie zakończy się na mandacie czy grzywnie wymierzonej w innym trybie, sąd może ukarać nas zakazem kierowania rowerem.
Jeśli jednak prowadzimy po alkoholu pojazd mechaniczny – i nie ma znaczenia, czy jest to pojazd "lądowy, wodny lub powietrzny", sąd musi nałożyć na nas zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.
Czy motorówka jest pojazdem mechanicznym?
Nie wynika to bezpośrednio z przepisów, ale nad problemem pochylał się w przeszłości Sąd Najwyższy, który stwierdził, że pojazdem mechanicznym jest każdy środek transportu, który porusza się dzięki temu, że ma silnik. Do takich pojazdów należy zatem samochód, motorower, ciągnik rolniczy, samolot, ale też statek z silnikiem, w tym motorówka.
Nie jest natomiast pojazdem mechanicznym rower elektryczny – m.in. dlatego, że silnik pełni w nim funkcję jedynie wspomagającą i bez względu na włączenie czy wyłączenie silnika taki rower może służyć do przemieszczania się.
Oznacza to, że kierując motorówką w stanie po użyciu alkoholu (0,2-05, promila) można stracić prawo jazdy (dostać zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi) na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
- Przeczytaj także: Tysiące kierowców żegna się z prawem jazdy za D-42
Czy za kierowanie motorówką po alkoholu traci się prawo jazdy?
Kary za kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) motorówką są takie same jak za kierowanie samochodem po pijanemu. Prawo jazdy możemy stracić – pomijając szczególne okoliczności – na okres od roku do 15 lat. Ponadto grozi nam ograniczenie albo pozbawienie wolności, grzywna.
Czy zabiorą prawo jazdy za pływanie po pijanemu łódką wiosłową?
Nie, łódź wiosłowa nie jest pojazdem mechanicznym – za pływanie taką jednostką po alkoholu grozi nam mandat – zwykle 1000/2500 zł w zależności od stężenia alkoholu we krwi.
Kwestią sporną jest natomiast uznawanie za pojazd mechaniczny jachtu żaglowego z silnikiem pomocniczym. Nie budzi natomiast wątpliwości, że pijanemu sternikowi grozi mandat 1000/2500 zł, a jeśli na pokładzie nie ma trzeźwej osoby z uprawnieniami do sterowania jachtem, jacht zostanie odholowany do portu.