Zmiany dotyczące egzaminów na prawo jazdy wejdą w życie 19 stycznia 2013 r. Od tego momentu trudniej będzie nie tylko zdobyć uprawnienia, ale i je utrzymać, zwłaszcza początkującym kierowcom w dwuletnim okresie próbnym. Nie dziwi więc, że WORD-y są coraz liczniej oblegane. Chętni na uzyskanie prawa jazdy na starych zasadach muszą się pospieszyć – wolnych terminów egzaminów zostało niewiele.

Nowe zasady egzaminowania

Tak jest - Obecnie kursanci zdający egzamin teoretyczny na prawo jazdy mają 25 minut na udzielenie odpowiedzi na 18 pytań wielokrotnego wyboru (można popełnić 2 błędy), losowanych z puli ponad 500. Zdający mogą wracać do pytań i poprawiać błędne odpowiedzi. Wszystkie pytania z bazy danych WORD-ów są ogólnie dostępne. Krytykujący tę formę egzaminów zarzucają jej przede wszystkim to, że większość osób uczy się pytań na pamięć. Dodatkowo zbyt dużo czasu na odpowiedź i możliwość poprawiania udzielonych odpowiedzi nie mają wiele wspólnego z sytuacjami drogowymi, gdzie na decyzję pozostają najwyżej sekundy.

Tak będzie - Od stycznia kandydaci na kierowców będą musieli odpowiedzieć na 32 pytania w ciągu 25 minut. Pierwszych 20 zostanie wyświetlonych w postaci filmów sytuacyjnych lub animacji, czas na odpowiedź (tak lub nie) – 10 sekund. W pozostałych 12 pytaniach trzeba będzie wskazać jedną z trzech odpowiedzi, przy czym raz zaznaczonej nie da się już zmienić. Za prawidłową odpowiedź – w zależności od jej wagi – kursant otrzyma od 1 do 3 punktów. Zdanie egzaminu będzie wymagało uzyskania co najmniej 68 punktów na 74 możliwych. Zwiększy się też znacznie pula pytań (ok. 1200), a w dodatku będą one utajnione.

Kursy reedukacyjne

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami doświadczeni kierowcy (ze stażem dłuższym niż 2 lata), którzy przekroczyli dopuszczalny limit 24 punktów karnych, mają wstrzymywane uprawnienia i zmuszeni są do ponownego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy. Zgodnie z nowymi zapisami, które zaczną obowiązywać w styczniu 2013 r., kara za to przewinienie będzie mniej dotkliwa. Za przekroczenie 24 pkt zamiast na egzamin trzeba będzie stawić się na płatny kurs reedukacyjny. Z utratą prawa jazdy muszą natomiast liczyć się recydywiści, czyli ci, którzy w ciągu 5 lat od przekroczenia limitu ponownie uzbierają min. 25 pkt. Osoby takie będą musiały ponownie odbyć kurs na prawo jazdy!

Nowe kategorie na jednoślady

Duże zmiany zajdą w przepisach dotyczących jednośladów. Pojawią się nowe manewry podczas egzaminu – omijanie przeszkody i szybki slalom – a także zaczną funkcjonować nowe kategorie:

– AM (skutery do 50 cm3 i czterokołowe lekkie do 350 kg z ograniczeniem prędkości do 45 km/h) – minimalny wiek do uzyskania uprawnień to 14 lat, konieczne będzie ukończenie kursu w ośrodku szkolenia kierowców i egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego,

– A2 (motocykle o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej maksymalnie 0,2 kW/kg), którą można uzyskać po ukończeniu 18 lat.Z powodu dużej liczby wypadków spowodowanych przez młodych, niedoświadczonych motocyklistów ustawodawca podniósł limit wiekowy dla osób ubiegających sięo uprawnienia kategorii A z 18 do 24 lat. Wcześniej mogą ją zdobyć tylko osoby, które od co najmniej dwóch lat będą miały kategorię prawa jazdy A2.

Młodzi pod specjalnym nadzorem

Według statystyk najwięcej wypadków powodują niedoświadczeni kierowcy. Od stycznia przyszłego roku właśnie ta grupa będzie musiała przejść dwuletni okres próbny. Podobnemu nadzorowi poddani będą też ci, którzy utracą prawo jazdy za wykroczenia lub przekroczenie limitu punktów. Każdy, kto popełni w tym czasie dwa wykroczenia przeciw bezpieczeństwu (ukarane mandatami lub potwierdzone wyrokiem sądu), musi liczyć się z tym, że okres próbny zostanie wydłużony o kolejne2 lata, a w przypadku popełnienia kolejnego wykroczenia kierowca straci prawo jazdy.

Początkujący zobowiązani będą do odbycia płatnych (!) kursów doszkalających (teoria i praktyka) między 4. a 8. miesiącem od otrzymania prawa jazdy. Dodatkowo w ciągu pierwszych 8 miesięcy kierujących obowiązywać będą inne ograniczenia prędkości: do 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej, nawet jeśli znaki pozwalają jechać szybciej. Początkujący kierowcy muszą w tym okresie poruszać się autem z „zielonym listkiem”!