Dobry sprzęt to podstawa

Trudno przecenić znaczenie maszyn budowlanych podczas realizacji inwestycji. Ich jakość znacząco wpływa na efektywność prac na budowach. - Jednym z parametrów, które bierzemy pod uwagę przy zakupie maszyn, jest ich techniczna dostępność. Na dostępność maszyny wpływa jakość jej wykonania oraz jakość opiekującego się nią serwisu. Z naszego doświadczenia wynika, że poprawa obu wskaźników poprzez ich bieżącą kontrolę bezpośrednio wpływa na koszty firmy i poprawę jej wyników - tłumaczy Michał Długosz, kierownik Działu Zakupów w firmie Nordkalk Sp. z o.o. Wśród korzyści bezpośrednich, uzyskiwanych poprzez poprawę technicznej dyspozycyjności maszyny, wymienia ograniczenie parku maszyn, obniżenie kosztów utrzymania ruchu i zużycia paliwa. Do pośrednich korzyści należą zaś zmniejszenie zaangażowania służb wewnętrznych utrzymania ruchu związanych z opieką nad maszyną, poprawa komfortu pracy operatorów oraz stabilizacja odnośnie planowania kosztów. Często wykorzystywane na polskich budowach są maszyny japońskiej marki Komatsu.

Szybko i solidnie

Najbardziej znaną i najważniejszą dla wielu Polaków inwestycją jest obecnie Stadion Narodowy w Warszawie. Wybudowanie stadionu o całkowitej powierzchni 203920 mkw. nie byłoby jednak możliwe bez wspólnego wysiłku osób zarządzających i pracujących na budowie. Nieodłącznym elementem ich pracy był sprzęt budowlany. Przetarg na przeprowadzenie pierwszego etapu budowy stadionu wygrało Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua. Wykonało ono roboty rozbiórkowe, ziemne oraz związane ze 39 wzmocnieniem gruntu, na którym został posadowiony stadion. Na placu budowy pracowały m. in. maszyny wspomnianej już marki Komatsu.

Pol-Aqua podczas realizacji projektów w ramach podpisanych kontraktów niejednokrotnie zresztą korzysta z maszyn tej firmy. Jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku, wykonywany również przez firmę Pol-Aqua, Most Marii Skłodowskiej- Curie (Most Północny) w Warszawie. Tym razem na budowie można było zobaczyć m. in. 5 koparek PW160 Komatsu i tyle samo spychaczy D65 tej marki. Z bogatej oferty maszyn budowlanych Komatsu korzystają także inne duże przedsiębiorstwa. Kolejnym przykładem jest Mota Engil. W marcu ubiegłego roku Komatsu Poland dostarczyło dla niej 14 nowych maszyn, w tym: 4 koparki gąsienicowe PC240, ładowarkę kołową WA430, 5 koparek kołowych PW160 i 2 równiarki GD675. To już kolejne maszyny, które na terenie całej Polski będą pracować na potrzeby tego przedsiębiorstwa.

Złote czasy inwestycji

Dużą część inwestycji w branży budowlanej stanowi budowa dróg i autostrad. Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, ich liczba zaczęła rosnąć, a jakość uległa poprawie. Firma, która wygra przetarg na wykonanie konkretnej drogi, musi znaleźć projektanta, przygotować odpowiednią dokumentację, a dopiero potem przystąpić do wykonywania prac. Umowy zakładają bardzo szybkie terminy oddania drogi. Trzeba pracować sprawnie i solidnie, żeby wyrobić się na czas. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie w dobry sprzęt. Dla przykładu, na obecnie budowanej drodze S8 między Tomaszowem Mazowieckim a Mszczonowem, pracuje aż 13 maszyn samej tylko firmy Komatsu. Są one wykorzystywane również przy budowie drugiej nitki drogi do portu lotniczego Pyrzowice w Katowicach. Ale inwestycje budowlane to nie tylko budowa dróg, mostów i stadionów. Koparka PW 180 Komatsu pracuje aktualnie przy budowie kanalizacji w Tarnowskich Górach, a dla firmy Cetus Sp. z o.o., prowadzącej działalność m. in. w zakresie budowy, remontów, modernizacji rurociągów i obiektów gazowych, pracują koparko-ładowarka WB97S5, koparka gąsienicowa PC210 i koparka PW180. Wznoszone są również nowe obiekty kulturalne. Koparka PC 240 Komatsu pomaga w budowie nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na własne oczy możemy też obserwować, jak szybko powstają nowe bloki i osiedla mieszkaniowe.

Na rozwój infrastruktury drogowej i budowlanej w ostatnich latach wpływ miało duże wsparcie UE. Często maszyny budowlane kupowane w Polsce są wspomagane dotacjami unijnymi. Firmy budowlane mogą ubiegać się o dofinansowanie na rozwój przedsiębiorstwa, w tym na rozbudowę i modernizację parku maszynowego. A dobry sprzęt to podstawa prac budowlanych. Ułatwia on szybką i solidną realizację kolejnych inwestycji budowlanych. Jak widać na podanych przykładach, bez niego - w dosłownym tego słowa znaczeniu - ani rusz…