Wybierz samochód

Tesla Roadster

Tesla Roadster

Tesla Roadster to samochód przełomowy jeśli chodzi o postrzeganie aut elektrycznych. Tym przede wszystkim Roadster różnił się od innych, iż nie posiadał silnika spalinowego. Auto pojawiło się na rynku w 2008 roku, choć zamówienia na pojazd przyjmowano już rok wcześniej.

Konstrukcyjnie Tesla Roadster bazowała na Lotusie Elise, po której odziedziczyła sporą część nadwozia, zawieszenie oraz większość wnętrza. Tesla, wypuszczając swój pierwszy model – Roadstera, udowodniła iż auta elektryczne nie muszą być nudne, wolne i nie mogą się dobrze prowadzić. Sportowy wygląd Roadstera przyciągał wzrok, a znakomity układ jezdny Lotusa dbał o odpowiednie doznania w trakcie jazdy. O to dbał także układ napędowy, którego „serce” stanowiły 6831 ogniw litowo-jonowych, które generowały 252 KM przekazywane na tylną oś. Moc ta przy masie ok. 1300 kg zapewniała przyspieszenie poniżej 4 sekund.

Tesla Roadster była przełomowa pod jeszcze jednym względem – zasięgiem. Przy rozsądnej i odpowiedniej jeździe sięgał on aż 350 km, co było wynikiem znacznie lepszym od innych aut elektrycznych. Przy sportowej jeździe, liczba ta drastycznie malała, a brytyjski Top Gear w swoim teście uzyskał wynik 89 km. Zużycie energii, w stosunku do auta spalinowego, można równać z 2l/100 km. Z kolei żywotność akumulatorów określa się na ok. 160 tyś. km, a czas pełnego ładowania trwa ok. 3,5 h. Z troski o trwałość przekładni i napędu, prędkość maksymalną ograniczono do 210 km/h.

Tesla Roadster stała się znana osobom spoza kręgów motoryzacyjnych na początku 2018 roku, kiedy to stała się pierwszym seryjnie produkowanym samochodem w kosmosie oraz 4 pojazdem ogółem. Stało się to za sprawą wystrzelenia rakiety Falcon Heavy na orbitę okołosłoneczną. W 2012 roku zakończono produkcję Tesli Roadster.

Tesla Roadster - generacje

Tesla Roadster (2008&nbsp-&nbsp2012)

Tesla Roadster (2008 - 2012)

Tesla Roadster - powiązane artykuły

Pokaż więcej