Tesla Roadster w przestrzeń kosmiczną trafiła w lutym 2018 r. Wystrzelono ją na pokładzie rakiety Falcon Heavy, gdzie pełniła rolę atrapy ładunku, podczas lotu testowego. Auto powstało w 2010 r. Jest to egzemplarz przedprodukcyjny, który jest prywatną własnością Elona Muska. Przed wystrzeleniem go w kosmos służył mu do... dojazdów do pracy.

Tesla Roadster została wybrana testowym ładunkiem po tym, jak Musk (swoim zwyczajem zresztą) na Twitterze napisał, że (w odniesieniu do Falcona) czeka na najgłupszą rzecz, jaką można sobie wyobrazić, oraz że tajemniczym ładunkiem pierwszego Dragona (statek kosmiczny skonstruowany przez - kierowany przez Elona Muska - SpaceX).

Tym samym Tesla Roadster została pierwszym pojazdem, jaki został wysłany w kosmos. Za kierownicą auta umieszczono manekina nazwanego Starman, ubranego w (jakżeby inaczej) skafander kosmiczny. Auto początkowo zmierzało w kierunku Marsa. Obecnie orbituje wokół Słońca.

Start Falcona z Teslą Roadster i Starmanem na pokładzie transmitowany był w sieci. Przez jakiś czas można było także oglądać przestrzeń kosmiczną "oczami" Starmana.

Obecnie nie SpaceX nie prowadzi już tego typu transmisji (m.in. dlatego, że Roadster znajduje się już bardzo daleko od Ziemi - w 2019 r. wykonała ona już pierwsze okrążenie Słońca, a mamy już 2022 r.), ale w sieci znajduje się co najmniej kilka stron, na których śledzić można aktualną pozycję Tesli należącej do Elona Muska.

Pierwszą z nich jest serwis www.whereisroadster.com, gdzie na prostym wykresie widać, nie tylko gdzie aktualnie znajduje się Roadster, ale też można wybrać konkretną datę, dla której sprawdzić można pozycję auta w Układzie Słonecznym.

 Foto: where-is-tesla-roadster.space/live

W kolejnym, dostępnym pod adresem where-is-tesla-roadster.space/live, znaleźć już można nieco więcej danych takich, jak dokładnie współrzędne, prędkości oraz dystanse od Ziemi oraz Marsa, i to w kilku jednostkach. Na stronie zamieszczony jest także trójwymiarowy schemat części Układu Słonecznego, który można obracać, z zaznaczoną pozycją Tesli.

 Foto: theskylive.com/roadster-info

Na trzeciej stronie (theskylive.com/roadster-info), gdzie można znaleźć także inne interesujące obiekty kosmiczne, zobaczyć zaś można mapę nieba z zaznaczoną pozycją Roadstera, dokładnie współrzędne, a nawet wskazówki do jego obserwacji z Ziemi.

Jak można sprawdzić na dwóch ostatnich stronach (na pierwszej jak dla nas nieco brakuje informacji, za to ma ona bardzo łatwy w odbiorze wykres) bardzo dobrze widać, że Tesla aktualnie znowu zmierza na spotkanie z Marsem i znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, ok. 2,5 au (jednostka astronomiczna), czyli ponad 375 mln km od Błękitnej Planety oraz jest o wiele, wiele szybsza, niż jakakolwiek inna Tesla - pędzi z prędkością prawie 21 tys. km/s.