Nowe auta z otwartym nadwoziem są o wiele droższe od zamkniętych pojazdów, na których bazie powstały. Na rynku wtórnym te różnice nie są już tak wyraźne.

Do tego kabriolety rzadko wykorzystuje się do jazdy przez cały rok, większa jest więc szansa na to, że mają niewielki przebieg. O tym również musicie pamiętać i traktować cabrio lub roadstera jako kolejne auto w rodzinie, które nadaje się do eksploatacji raczej w słoneczne dni.

Idealne w słoneczne dni

Otwarte pojazdy w większości mają materiałowe dachy, niepraktyczne zimą. Do tego są chowane w bagażniku lub jego okolicach, co sprawia, że możliwości przewozu bagażu są mocno ograniczone.

Poza tym sztywność aut tego typu może pozostawiać sporo do życzenia i – co za tym idzie – nie będą zbyt wygodne podczas jazdy po dziurawych drogach, mogą również wydawać nieprzyjemne dźwięki.

Zasadniczo jednak w przypadku sportowych roadsterów nie traktujemy tego jako dużej wady, bo w pojazdach tego typu liczą się dobre właściwości jezdne i zawieszenia muszą być odpowiednio utwardzone.

Nie trzeba wydawać fortuny, żeby stać się właścicielem udanego i trwałego karioletu lub roadstera

Kupując samochód w wersji kabriolet, koniecznie musicie zdawać sobie sprawę z tego, że otwierany dach zawsze komplikuje użytkowanie. Jeśli jest materiałowy, jego stan może pozostawiać sporo do życzenia – od mechanicznych uszkodzeń, dziur i przetarć aż po porysowaną tylną szybkę.

Nowe dachy są dostępne, ale ich cena może odstraszać, niewiele jest też firm zajmujących się ich szyciem i rekonstrukcją. Problematyczne bywa również elektryczne sterowanie oraz hydraulika (szczególnie w wersjach ze sztywnym dachem, w których siłowników jest więcej).

Przed zakupem oprócz typowej oceny warto więc skupić się na stanie i działaniu mechanizmu dachu, sprawdzić, czy nie hałasuje podczas jazdy, oraz podjechać do myjni i ocenić szczelność. Uważajcie też na samochody z powypadkową przeszłością!

W galerii nasze propozycje uporządkowane według rosnącej ceny.

Naszym zdaniem: sposób na tanie cabrio

Nasza dziesiątka to dość udane modele, przed zakupem jednak oprócz typowych elementów sprawdźcie działanie dachu, a także oceńcie jego stan, bo to on bywa źródłem sporych wydatków w przyszłości.