Wybierz samochód

BMW

BMW

BMW (Bayrische Motorem Werke - niem. Bawarskie Zakłady Silnikowe) to jedna z najpopularniejszych dziś marek samochodowych. Jednak nie od początku niemieccy inżynierowie projektowali auta. Zakład został założony w 1913 roku przez Gustava Otto i Karla Rappa i najpierw zajmował się produkcją samolotów i motocykli. Wtedy też powstało logo firmy BMW, które przedstawia stylizowany krąg śmigła w barwach Bawarii.

Dopiero w 1929 roku, BMW skonstruowało swój pierwszy seryjnie produkowany samochód - BMW 3/15. Firma niejednokrotnie stawała nad przepaścią(m.in. po I i II wojnie światowej) i mogła zniknąć z rynku. Na szczęście los był dla Niemców łaskawy.

Największy rozwój firma zawdzięcza Eberhardowi von Kuenheim. Sprawił, że BMW liczyło się już nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Dzięki wypuszczeniu przez dział BMW Motorsport takich modeli jak 3.0 CSL, M1, czy M3 E30 nasz puls niejednokrotnie wzbijał się ku górze. Ten ostatni w wersji cywilnej był niestety często „ulepszany” przez amatorów tuningu i szybkiej, agresywnej jazdy, przez co kierowcy bawarskiej marki ulegają stereotypowi piratów drogowych. Na szczęście dziś ten model zyskuje miano cenionego klasyka.

Obecnie BMW jest właścicielem m. in. Rolls-Royce'a i Mini.

BMW - modele

BMW - powiązane artykuły

Pokaż więcej