Podczas wakacyjnych weekendów przejazd prowadzącą nad morze autostradą A1 będzie bezpłatny.

Jednak tylko wówczas, gdy zaczną tworzyć się korki. To dobra wiadomość dla kierowców wybierających się nad Bałtyk. Rząd twierdzi, że budżet państwa wyda na tę operację 50 mln złotych. A przecież sam jest sobie winien. Po ubiegłorocznych doświadczeniach z korkami na tej właśnie autostradzie było dużo czasu na to, żeby coś zmienić.

Niestety, nie udało się. Co więcej, zanosi się na to, że również na innych trasach utworzą się potężne korki. Na wielu odcinkach zapowiadane są remonty, które na pewno utrudnią przejazdy i znacznie wydłużą czas podróży.

Czy w tej sytuacji powinniśmy płacić za przejazd autostradami? Bo przecież wcale nie jest to tania przyjemność. Ceny wahają się od 10 do ok. 40 groszy za 1 kilometr. Skoro już płacimy, to w zamian oczekujemy minimalnego komfortu podróżowania, a nie wystawania w korkach czy też kluczenia po zwężonych pasach ruchu.

Kierowcy chcieliby jeszcze usłyszeć, że opłaty nie będą pobierane także za te odcinki, na których prowadzone są remonty. Ich oczekiwania wydają się logiczne i uzasadnione, gdyż skoro zapłacili za przejazd autostradą, to powinni mieć zapewnione właściwe warunki podróżowania.

Tym krótkim felietonem zaczyna się najnowszy numer Auto Świata jednak to nie wszystko co mamy w tym tygodniu dla miłośników motoryzacji.

Tradycyjnie już najnowszy numer zaczyna się od działu aktualności, w którym oprócz kalejdoskopu z krótkimi informacjami ze świata motoryzacji prezentujemy najciekawsze według nas nowości.

Na stronie 4 znajdziecie naszą relację z pierwszych jazd przedprodukcyjną wersją następcy Mercedesa GLK – czyli modelem GLC. Czy nowa propozycja niemieckiego producenta czymś nas zaskoczyła? Tego dowiecie się po przeczytaniu naszego materiału.

Strona 11 to relacja z pierwszych jazd lubianym w naszym kraju dużym vanem Volkswagena – czyli zmodernizowanym Sharanem. Koledzy z działu aktualności nie mogli pominąć tak ważnej premiery jaką z pewnością jest Toyota Auris – japoński kompakt właśnie pojawił się w salonach, zatem jeśli ktoś szuka auta tego typu to powinien zapoznać się z naszą opinią na temat tego udanego auta.

Z aktualności płynnie przechodzimy do testów w których mamy materiały które powinny zainteresować zarówno zwolenników aut kompaktowych jak i tych, którzy mają benzynę we krwi i oczekują od auta superosiągów, oraz niepowtarzalnego wyglądu. Zaczynamy zatem od porównania popularnych kompaktów Forda Focusa, Skody Octavii oraz Volkswagena Golfa – dzięki temu materiałowi dowiecie się które kompaktowe kombi warto wybrać. Na stronie 21 znajdziecie materiał o praktycznym i nadzwyczaj udanym Fiacie – czyli Doblo, aucie stworzonym do ciężkiej pracy, które w ciągu kilku najbliższych miesięcy od poniedziałku do piątku będzie naszym wozem reporterskim, a w weekendy sprawdzi się jako praktyczny rodzinny van.

Po tej nudzie czas na oddech i coś dla ludzi z benzyną we krwi – czyli test super mocnego Audi RS3 – kompaktu z silnikiem osiągającym maksymalnie 367 KM. W kolejnym materiale sprawdzamy co zmieniło się w Toyocie Avensis po liftingu. Auto wygląda teraz lepiej, a czy też lepiej jeździ? Testy kończymy autem z grubej rury i to nie tylko w przenośni bowiem końcówki układu wydechowego Range Rovera Sport SVR mają nie tylko dużą średnicę, ale również robią duży hałas.

Koledzy z działu porad przygotowali trzy materiały, które powinny zainteresować każdego kierowcę. Zaczynamy od informacji o tym na czym polega odcinkowy pomiar prędkości. Dla tych którzy dużo jeżdżą idealnym uzupełnieniem materiału będzie mapa na której zaznaczyliśmy miejsca w których zamontowano urządzenia dokonujące odcinkowego pomiaru prędkości. Dla tych którzy szukają używanego auta przygotowaliśmy materiał poradniczy związany a oględzinami używanego auta – między innymi wyjaśniamy o co spytać handlarza, zanim zdecydujesz się pojechać po auto do innej miejscowości. Natomiast dla tych którzy chcą wydawać mniej na paliwo, na przykład poprzez zamontowanie instalacji LPG radzimy na co uważać kiedy zlecamy przeróbkę auta.

Tradycyjnie już nowe wydanie Auto Świata kończymy działem używane, w którym wybieramy najlepsze miejskie auto w 6 przedziałach cenowych od 3 do 30 tysięcy złotych. Dla tych którym marzy się miejski SUV mamy prezentację używanej Hondy HR-V. Natomiast dla osób zainteresowanych zakupem mocnego diesla grupy VW obnażamy ciemne strony silnika 3.0 TDI.

Foto: auto świat / Auto Świat

Zapraszamy także na nasze łamy, do iPada i na oraz na nasz profil na Facebooku. W tej chwili mamy już ponad 120 tys. fanów. Ich liczba wciąż rośnie. A skoro już jesteśmy przy nowoczesnych mediach, to przypominamy o cotygodniowej wersji Auto Świata na tablety, w której oferujemy odbiorcom nie tylko to, co publikujemy w wersji drukowanej, lecz także dodatkowe zdjęcia i filmy.

Zapraszamy do lektury.