Jak zapowiadali, tak zrobili. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska S.A. od 3 kwietnia br. podniosła stawki za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice — Kraków. Kierowcy pojazdów samochodowych o dwóch osiach należące do kategorii 1 (m.in. auta osobowe) korzystający z płatności gotówką lub kartą teraz zapłacą już 15 zł za pokonanie 60 km trasy — to o 2 zł więcej niż przed podwyżką.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Kierujący pojazdami samochodowymi należącymi do pierwszej kategorii zapłacą nieco mniej, o ile skorzystają z automatycznej metody płatności, tj. elektronicznego poboru opłat A4Go i Telepass oraz videotollingu (pobór opłat odbywa się na podstawie odczytu tablic rejestracyjnych). W tych przypadkach mniej oznacza 13 zamiast 15 zł, czyli tyle, ile dotychczas płacili kierowcy przy płatnościach kartą lub gotówką.

Trzeba podkreślić, że wzrost opłat dla kierowców aut osobowych korzystających z automatycznych metod płatności jest w rzeczywistości wyższy, niż dla tych, którzy płacą gotówką lub kartą. O ile bowiem dla tych drugich koszt pokonania całego odcinka Katowice — Kraków zwiększył się o 2 zł, to dla tych pierwszych już o 3 zł (z 10 do 13 zł).

Z płatności automatycznych żadnej korzyści finansowej nie mają natomiast kierujący pojazdami z kategorii 2, 3, 4 lub 5. Dla kategorii 2 i 3 stawka wynosi 27 zł, a dla 4 i 5 już 46 zł. Najmniej zapłacą motocykliści, bo ci na pokonanie 60-kilometrowego odcinka muszą wydać 7 zł.