BMW Art Car Collection, czyli kolekcja dzieł sztuki "na czterech kołach", zapoczątkowana przez kierowcę wyścigowego oraz miłośnika sztuki Hervé Poulaina oraz założyciela BMW Motorsport Jochena Neerpascha, na co dzień wystawiana jest w Monachium, ale odwiedza czasami różne miejsca na świecie.

Ostatnio pokazywana była również w Polsce, na skwerze przy pomniku Syrenki na bulwarach wiślanych w Warszawie. Jeśli nie mogliście z różnych względów jej zobaczyć, ani nie macie w planach odwiedzin muzeum marki w Monachium..., to możecie obejrzeć ją na ekranie swojego smartfonu.

BMW Art Cars w rozszerzonej rzeczywistości

Dzięki współpracy BMW z Acute Art wystawa trafiła do darmowej aplikacji. Dzięki niej kolekcja jest dostępna zawsze i wszędzie. Co najciekawsze, samochody oglądać można nie tylko na zdjęciach, ale w dowolnej lokalizacji, a to dzięki zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości. Wszystko, co trzeba zrobić, to pobrać aplikację Acute Art z Google Play lub App Store, uruchomić ją, wybrać BMW Art Cars oraz skierować aparat fotograficzny telefonu na dowolną płaską powierzchnię, np. podłogę. Aplikacja umieści cyfrowy model na tle wybranego przez nas miejsca. Cyfrowe modele można oczywiście obracać i skalować. W głównym menu można także przeczytać najciekawsze informacje o prezentowanych eksponatach.

W tej chwili dostępnych jest sześć eksponatów: BMW 3.0 CSL (Alexander Calder, 1975r.), BMW 3.0 CSL (Michael Jagamara Nelson, 1975 r.), BMW M3 (Ken Done, 1989 r.), BMW 535i (Matazo Kayama, 1990 r.), BMW 525i (Esther Mahlangu, 1991 r.), BMW M3 GT2 (Jeff Koons, 2010 r.) oraz BMW M6 GTLM (John Baldessari, 2016 r.). Kolejne modele dodawane będą co dwa tygodnie.

BMW informuje, że do poprawnego działania aplikacji wymagane jest w przypadku Android, co najmniej 4 GB RAM i system Android w wersji 8.0, a w przypadku Apple - iOS 11. Najlepiej działa na smartfonach z górnej półki - od iPhone'a X oraz Samsunga Galaxy S8 w górę, co nie znaczy, że nie można z niej korzystać także na znacznie tańszych urządzeniach.