Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla dobudowy drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 pomiędzy węzłami Sokołów Małopolski Północ i Jasionka. Ten odcinek ma ok. 13,8 km długości i obecnie ma trzypasową jezdnię w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków jazdy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Wykonawca wkrótce wejdzie na plac budowy, ale najpierw czeka szereg innych prac

Wydana decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, a to oznacza, że wykonawca niezwłocznie będzie mógł rozpocząć prace budowlane. Odcinek realizowany jest w systemie Projektuj i buduj w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Mapa S19 Sokołów Małopolski Północ — Jasionka Foto: GDDKiA
Mapa S19 Sokołów Małopolski Północ — Jasionka

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapowiada jak najszybsze przekazanie placu budowy, ale dopiero po wcześniejszym przeprowadzeniu niezbędnej inwentaryzacji geodezyjnej i przyrodniczej oraz inwentaryzacji dróg publicznych i obiektów kubaturowych. Później przeprowadzone zostaną także m.in. rozpoznania saperskie i środowiskowe, po czym odbędzie się wycinka drzew i karczowanie krzewów.

Kierowcy nareszcie pojadą dwoma jezdniami

Już po zakończeniu prac budowlanych droga ekspresowa S19 będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu, pasem awaryjnym (szerokość 2,5 m) oraz poboczem. Docelowa nośność jezdni wyniesie 11,5 t/oś. Ponadto prace obejmą również dostosowanie istniejących obiektów inżynierskich, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) i ochrony środowiska, a także nowych obiektów inżynierskich, w tym m.in. estakady o długości 155,6 m w miejscowości Nienadówka i dwóch wiaduktów.

Rozbudowa drogi S19 będzie okazją do poprawy komfortu podróżujących tą trasą. Plany przewidują bowiem rozbudowę istniejącego już MOP Stobierna (kierunek Lublin), dzięki czemu w przyszłości będzie mogła powstać tu stacja paliw oraz obiekty gastronomiczno-handlowe. Do S19 zostanie podłączona również istniejąca stacja benzynowa zlokalizowana przy dawnej DK19 w Stobiernej.

Trasa S19 jest częścią korytarza transportowego Via Carpatia, który połączy Europę Północną i Południową. Na terenie Polski ten międzynarodowy korytarz będzie miał ok. 700 km długości.