Były telewizyjne spoty, wzniosłe hasła i gwiazdy show-biznesu na billboardach. "Drogi Zaufania" to na tym tle przedsięwzięcie nowatorskie. To bowiem przede wszystkim plan konkretnych prac inżynieryjnych, które mają poprawić bezpieczeństwo drogowe. Bezpieczeństwo nie tylko kierujących, ale również pieszych i rowerzystów.

Na pierwszy ogień poszła krajowa droga nr 8, najdłuższy i najniebezpieczniejszy szlak komunikacyjny w Polsce. W ramach programu "Drogi zaufania. Bezpieczna Ósemka" drogowcy prowadzą wzmożone remonty na całej jej długości: od polsko-czeskiego przejścia granicznego w Kudowie Zdroju do polsko-litewskiego w Budzisku.

W województwie dolnośląskim trwa na modernizacja 6,5 km drogi między Przyłękiem a Ząbkowicami Śląskimi. W tym miejscu samochody poruszają się ruchem wahadłowym. Podobnie w Bardzie, Dusznikach Zdroju i Pustkowie, gdzie drogowcy wymieniają nawierzchnię jezdni. W remoncie jest też most w Oleśnicy.

W Łódzkiem prace trwają na 23 km między Wieluniem a Rawą Mazowiecką. Do 2010 r. dwujezdniowy odcinek między Piotrkowem a Zawadami (84 km) zostanie natomiast przebudowany do standardów drogi ekspresowej. Wszystkie skrzyżowania będą tu bezkolizyjne, wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni. Podobnie na trzech odcinkach na Mazowszu.

Roboty trwają już w okolicach Radziejowic, Radzymina i Wyszkowa. To ostatnie miasto otrzyma niedługo nowoczesną obwodnicę. Bezkolizyjną trasą szybkiego ruchu krajowa ósemka ma też być w Warszawie. Drogowcy prowadzą prace projektowe nad budową węzłów komunikacyjnych, które upłynnią tranzyt przez stolicę.

W województwie podlaskim modernizowana jest jezdnia koło Suchowoli i Augustowa. W tych miejscach samochody poruszają się ruchem wahadłowym. Na objazd kierujący napotkają natomiast w miejscowościach Wiśniewo i Żółtki, bo trwa tam remont mostów.

W efekcie prac samochody poruszać będą się krajową ósemką płynniej i bezpieczniej. Zadba o to również prawie sto fotoradarów.

- Wszystkie są dokładnie oznakowane. Nie chodzi nam bowiem o ściganie kierowców mandatami. Chcemy natomiast skutecznie skłonić kierujących do zdjęcia nogi z gazu - wyjaśnia Andrzej Maciejewski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Drogowcy zwrócili też uwagę na bezpieczeństwo osób mieszkających na co dzień przy krajowej ósemce. W ramach programu "Drogi zaufania. Bezpieczna Ósemka" powstanie kilkadziesiąt kilometrów chodników i ścieżek rowerowych, a wiele istniejących zostanie poszerzonych i wyremontowanych. Wyznaczone zostaną nowe przejścia dla pieszych, na wielu zamontowana będzie sygnalizacja świetlna. Pojawią się też barierki ochronne oraz latarnie. Przebudowane zostaną też zatoki autobusowe.

Ósemka to najniebezpieczniejszy szlak komunikacyjny w naszym kraju. W ubiegłym roku zginęło na nim 760 osób. W całej Polsce w tym czasie śmierć na drogach poniosły 5243 osoby.