Kary za brak OC z każdym rokiem systematycznie rosną i do tego już przywykliśmy. Po prosty są one powiązane z wysokością pensji minimalnej, a ta z każdym rokiem systematycznie wzrasta. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kar nakładanych przez fiskusa. Tu z kolei grzywny stanowią wielokrotność dniówek.

Kara za brak OC – od 1003 do 9030 złotych

Z roku na rok nie tylko rosną kary. Także rośnie wykrywalność osób, które posiadają samochody bez wykupionej polisy OC. System wykrywa nie tylko przypadki zgłoszone przez policjantów, ale coraz częściej także w Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wyłapuje samochody, które nie poruszają się po drogach, a ich właściciele już dawno zapomnieli o swoich samochodach. Jednak sporą rzeszę osób, które płacą kary, nadal stanowią zapominalscy, którzy zapominają po zakupie auta podpisać nowej umowy. Wciąż nie wszyscy wiedzą lub pamiętają, że ubezpieczenie przejęte od poprzedniego właściciela nie ulega automatycznemu odnowieniu. Drugim przypadkiem jest niezapłacenie jednej z rat ubezpieczenia.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

W roku 2022 zapominalskim przyjdzie zapłacić wyraźnie więcej niż w latach ubiegłych. Kary jak zwykle są podzielone na trzy stawki, w zależności od tego jak długi był okres bez polisy OC (do 3 dni – 20 proc. pełnej opłaty karnej, 4 do 14 dni – 50 proc. pełnej opłaty karnej, powyżej 14 dni – 100 proc. opłaty karnej) oraz ze względu na rodzaj pojazdu. Poniżej publikujemy tabelę z opłatami karnymi obowiązującymi w tym roku:

Okres bez OC Motocykle Samochody osobowe Samochody ciężarowe i autobusy OC Rolników
do 3 dni 200 zł 1 200 zł 1 810 zł 300 zł
od 4 do 14 dni 500 zł 3 010 zł 4 520 zł
powyżej 14 dni 1000 zł 6 020 zł 9 030 zł

Wyższe kary za brak deklaracji PCC-3

Podobnie jak kary za brak OC, od 1 stycznia wzrosła także wysokość mandatów karno-skarbowych, jakie grożą nam, m.in. za spóźnienie się ze złożeniem (a nie zapłaceniem – to dwie różne kwestie) deklaracji PCC-3. Przypominamy, że po zakupie auta używanego na umowę kupna-sprzedaży, którego wartość przekracza 1000 zł, nabywca ma 14 dni na złożenie takiej deklaracji. Na jej podstawie wyliczany jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości transakcji.

W 2022 roku kara za spóźnienie się z tymi formalnościami może wynosić od 10 proc. wysokości minimalnej płacy brutto do jej 20-krotności. To oznacza kwoty od 301 do 60 200 zł. Jednak tu warto uspokoić spóźnialskich. Jeśli będziecie mieli racjonalny powód spóźnienia się ze złożeniem deklaracji, warto spróbować złożyć tzw. czynny żal i opisać okoliczności (choroba, pilny wyjazd itp.). Prawdopodobnie obejdzie się wtedy bez grzywny.

Ładowanie formularza...