• Niva Legend będzie miała nowe funkcje, które w Europie są wymagane od niemal 20 lat
  • Łada Niva Legend jest oferowana przez Rosjan od 1977 r.
  • Możemy pozazdrościć cen. Najtańsza wersja Nivy kosztuje około 41 tys. zł

Kto z nas nie zna Łady Nivy? To samochód, który produkowany jest już od 1977 r. i cały czas w formie bardzo podobnej do pierwowzoru jest dostępna w salonach w Rosji. W Europie już od dłuższego czasu, jeszcze przed wojną w Ukrainie, producent nie oferował tego modelu ze względu na brak wymaganych systemów, co uniemożliwiało spełnianie norm bezpieczeństwa i emisji.

Wtedy jeszcze auto miało ABS i poduszki powietrzne, jednak po wejściu wielu blokad nałożonych na Rosję, w samochodzie zabrakło właśnie ABS-u oraz poduszek powietrznych. Niva Legend, bo tak teraz ten samochód się nazywa, miała wyposażenie mniej więcej takie, jak niektóre europejskie auta z początku lat 90.

Łada Niva Legend Foto: Renault Group
Łada Niva Legend

Łada Niva z "nowym" wyposażeniem sprzed 20 lat

Teraz się to zmienia, bowiem producent pochwalił się nowinkami, które weszły na wyposażenie Nivy Legend. To ABS i norma Euro 5, czyli coś, co w Polsce i Unii Europejskiej było absolutnym standardem już od bardzo długiego czasu.

ABS we wszystkich nowo produkowanych samochodach stał się obowiązkowy w UE już w 2004 r., a jego początki sięgają roku 1978. Z kolei norma Euro 5 była u nas wymagana w 2011 r.

Produkcja Łady Nivy Foto: Łada
Produkcja Łady Nivy

Nowa Niva nawet wjechałaby do SCT, ale...

Co ciekawe, takie auto z normą emisji spalin Euro 5, mogłoby wjeżdżać do powstających w polskich miastach stref czystego transportu do 2032 r. Rosyjska terenówka miałaby wówczas 8 lat. Jakiekolwiek auto oferowane w Europie i spełniające tę samą normę będzie miało wtedy 23 lata.

Nowe wyposażenie jednak dalej wyklucza możliwość sprzedaży Nivy w Europie, choć i tak producent nie może tego robić przez wojnę w Ukrainie i nałożone blokady na Rosję przez Unię Europejską.

Łada Niva Travel Foto: Auto Bild / Auto Świat
Łada Niva Travel

Bogato wyposażona Niva ma... dwukolorowe felgi aluminiowe

Zmiany dotyczą zarówno klasycznej Nivy Legend, jak i nowocześniej wyglądającej Nivy Travel. Takie wyposażenie jest standardem we wszystkich nowych samochodach z rocznika 2024.

Najbogatsze wersje wyposażenia Nivy mają także tempomat z ogranicznikiem prędkości, komputer pokładowy, podświetlany zestaw wskaźników oraz dwukolorowe felgi ze stopów lekkich.

Nowa Łada Niva Legend kosztuje po zmianach 927 tys. rubli (ok. 41 tys. zł), a Łada Niva Travel zaczyna się od 1 mln 215 tys. 500 rubli (ok. 54 tys. zł).