Wybierz samochód

Łada Niva

Łada Niva (2121) to jedna z najpopularniejszych terenówek, produkowana przez firmę AvtoVAZ w mieście Togliatti.

Auto zadebiutowało już w 1977 roku i było jednym z pierwszych aut WAZ-a, które nie opierało swojej konstrukcji na włoskiej licencji Fiata. Charakterystyczna, kompaktowa i kwadratowa sylwetka utrzymała się po dziś dzień bez większych zmian – z biegiem lat z zewnątrz modernizacji uległa jedynie klapa bagażnika, lusterka oraz światła.

Początkowo auto było oferowano wyłącznie w nadwoziu 3-drzwiowym (zdolne pomieścić 4 osoby, choć z tyłu Łada nie oferowała zbyt dużo miejsca), lecz w 1995 roku wprowadzono także przedłużoną wersję 5-drzwiową o nazwie 2131.

Przez długi czas pod maską znajdował się wyłącznie silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra i mocy 72 KM znany z modelu 2107. Jednostka mogła współpracować z 3- lub 5-biegową skrzynią manualną, a dużym atutem, szczególnie w terenie jest stały napęd na 4 koła z możliwością zablokowania centralnego dyferencjału.

2 lata przed wprowadzenie wydłużonej wersji przeprowadzono pierwszy facelifting. Dużej zmianie uległa tylna część nadwozia, a oprócz tego w 1995 roku wprowadzono nowy silnik. Jednostka miała bezpośredni wtrysk, 1,7 litra pojemności i rozwijała 78 KM. Dodatkowo na różnych rynkach i w różnych konfiguracjach nadwozia (krótki lub długi rozstaw osi) można było spotkać także inne benzyniaki np. o pojemności 1,8 litra i mocy 82 KM, lub nawet diesle. Silnik wysokoprężny produkcji Peugeota generował 78 KM z 1,9 litra pojemności.

Od 2006 roku przemianowano niewielką terenówkę Łady na „4x4”, bowiem GM stał się właścicielem nazwy „Niva” i produkuje pod marką Chevrolet jej nowocześniejszą odmianę.

W 2010 roku Łada 4x4 przeszła kolejny lifting. Tym razem zmianie w dużej mierze uległ środek, tj. deska rozdzielcza i fotele. Oprócz tego zmodernizowano także lusterka oraz kierunkowskazy.

Niestety jakość użytych materiałów pozostawia wiele do życzenia a sama konstrukcja także jest już dosyć przestarzała. Na próżno szukać tu takich „luksusów” jak elektryczne szyby, poduszka powietrzna czy nawet ABS.

Łada Niva - generacje

Mercedes GLE 300 d - samochód Błażeja

Łada Niva (1977 - )

Łada Niva - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!