• Do przeglądu rynkowej oferty wybraliśmy 12 popularnych modeli, które dla wielu osób mogą stanowić punkt wyjścia do poszukiwania idealnego SUV-a dla siebie
  • Najtańszy obecnie SUV na rynku to Dacia Duster, którego ceny startują od 48 900 zł
  • W segmencie znajdziemy w sumie kilkadziesiąt różnych modeli kilkunastu marek
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Do tego tematu musimy podejść z pewnym dystansem. Jeszcze jakiś czas temu było oczywiste, że Hiszpan pochodzi z Hiszpanii, Japończyk z Japonii, a Jankes z USA. Przestało to jednak już dawno pasować do strategii globalnie pozycjonowanych koncernów samochodowych. Na wybór optymalnej lokalizacji produkcji decydujący wpływ mają teraz takie kalkulacje, jak korzyści z synergii, koszty wynagrodzeń i transportu oraz oczywiście, lokalne podatki i pakiety stymulujące. A to wszystko prowadzi do całkiem interesujących zmian w motoryzacyjnym krajobrazie.

Dla przykładu: MINI Countryman, które wyraźnie podkreśla swoje brytyjskie korzenie charakterystycznym wzorem flagi Union Jack wkomponowanym w tylne lampy, w swojej pierwszej odsłonie było produkowane w Austrii przez firmę Magna Steyr. Obecna generacja powstaje już w zakładach BMW w Holandii, natomiast trzecia od 2023 r. ma zjeżdżać z taśm montażowych fabryki BMW w Lipsku – wtedy będzie można powiedzieć, że Anglosas został prawdziwym Saksończykiem. Ale na tym nie koniec.

Oprócz ruletki lokalizacyjnej mamy jeszcze prawdziwy koktajl technologiczny. Weźmy np. takiego amerykańskiego Jeepa Compassa, którego aktualna generacja wykorzystuje silniki Fiata. Dzięki fuzji Fiata i Chryslera zbudowana jest również na nowej płycie podłogowej, stosowanej m.in. w Fiacie 500X (poprzednik bazował na modelu Dodge Caliber).

Zresztą prawie każdy samochód na rynku stanowi teraz swoistą mieszankę genową z różnych lokalizacji. Na kolejnych stronach nie będziemy jednak się nad tym rozwodzić, ale przyjrzymy się, co tak naprawdę wymyślili producenci i co oferują swoim klientom. W końcu takie mieszanki przynoszą często pożądane efekty. Niech żyje międzynarodowa różnorodność!