Wybierz samochód

Jeep Compass

Jeep Compass to średnich rozmiarów crossover produkowany przez amerykańską markę. Po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2007 roku i miał być pierwszym modelem Jeep'a, bardziej nastawionym na asfalt niż na pokonywanie bezdroży. Dla chętnych oczywiście była możliwość zamówienia specjalnego zawieszenia do wjazdu w cięższy teren, jednak mało kto korzystał z tej opcji.

Nadwozie jednak nie pozwalało zapomnieć, iż mamy do czynienia właśnie z jednym z modeli Jeep'a. Płytę podłogową oraz elementy wnętrza, auto dzieliło z modelem Patriot, oraz Dodge'm Caliber. Compass miał w standardzie napęd 4x4, jednak wyłącznie na rynku amerykańskim, podstawowa wersja miała napędzaną tylko przednią oś. Z zewnątrz uwagę przykuwał charakterystyczny grill z żebrami oraz okrągłe reflektory. Wnętrze nie rozpieszczało komfortem i jakością wykonania.

Pod maską mogliśmy znaleźć benzynowe silniki o pojemności 2 oraz 2,2 litra. Rozwijają one odpowiednio 156 i 174 KM. Wśród diesli początkowo oferowany był 2-litrowy motor produkcji Volkswagena o mocy 140 KM.

Przy okazji pierwszego faceliftingu z 2010 roku, dotychczasowy moto wysokoprężny został zastąpiony 2,2-litrową jednostką o mocy 163 KM. Oprócz tego nadwozie uległo pozytywnym zmianom. Przednie reflektory zostały zastąpione prostokątnymi, dobrze wpasowującymi się w dynamiczna linię Compassa. Również wnętrze uległo zmianie, jednak wciąż było ono dalekie od ideału.

Drugi facelifting został przeprowadzony w 2013 roku, lecz nie był on już tak widoczny jak poprzedni. Zmianie uległa głównie przednia część nadwozia.

Głównymi rywalami Jeep'a Compass są m.in. Kia Sportage i Honda CR-V.

Jeep Compass - generacje

Jeep Compass - powiązane artykuły

Jeep Compass (Genewa 2013)

W Genewie zadebiutował Jeep Compass w wersji na rok modelowy 2014. Oprócz nowej, 6-stopniowej przekładni  automatycznej PowerTech, Jeep Compass poszczycić się może przeprojektowanym nadwoziem oraz bardziej wyrafinowanym i komfortowym wystrojem wnętrza. Nadwozie samochodu Jeep Compass MY 2014 poddane zostało restylizacji. Szczeliny atrapy chłodnicy w wersji modelowej Limited otrzymały metalizowane obramowania i srebrzyste wypełnienie siatką Billet Silver. Halogenowe reflektory osadzone są na czarnym tle, a "do kompletu" dodano metalizowane gniazda lamp przeciwmgielnych. Zmiany nie ominęły także tylnej części pojazdu. Klosze lamp tylnych zostały stylowo przyciemnione, a górną krawędź uchwytu klapy tylnej/wnęki na tablicę rejestracyjną ozdobiono chromowaną listwą. Nowością są także 18-calowe obręcze kół z lekkiego stopu oraz wbudowany emblemat "Jeep" na klapie tylnej w pojazdach wyposażonych w kamerę podglądu cofania ParkView. Jedną z zalet nowej skrzyni biegów, która oferowana będzie w parze z 2,0- oraz 2,4-litrowym czterocylindrowym silnikiem benzynowym o mocy odpowiednio - 156 i 170 KM, jest poprawa osiągów w codziennej eksploatacji pojazdu, wynikająca z płynności zmiany przełożeń. Wśród nowych elementów bezpieczeństwa znajdują się m.in. boczne fotelowe poduszki powietrzne i kamera podglądu drogi cofania ParkView. Modelowe własności off-roadowe w tej kategorii pojazdów zapewnia aktywny system napędu 4WD Freedom Drive I typu "full-time" z blokadą międzyosiową ("Lock...
Pokaż więcej
Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!