Wybierz samochód

Jeep

Jeep

Jeep – amerykańska marka samochodów terenowych, produkowanych przez przedsiębiorstwo Willys od 1941 roku. Na początku swoje pojazdy produkowali dla wojska, a po wojnie zaczęli sprzedaż aut cywilnych.

Pierwszy prototyp – Willys Quad powstał w zaledwie...49 dni! Do dziś jest jednym z najpopularniejszych pojazdów II wojny światowej. W 1950 roku firma Willys zastrzegła nazwę Jeep, jednak pierwszy model cywilny pojawił się już w 1945 roku - CJ2A. Istnieje wiele historii pochodzenia tej nazwy, jedną z nich jest ta, że pochodzi od Eugene the Jeep, postaci z kreskówki „Popeye", znanej ze swoich wyjątkowych sprawności i umiejętności.

W roku 1962 w modelu Wagoneer amerykański producent wprowadził pierwszą w pojeździe 4x4 automatyczną skrzynię biegów. Był też pierwszym modelem o napędzie 4x4 z niezależnym zawieszeniem kół przednich. Najpopularniejsze jednak były modele Wrangler i Grand Cherokee.

Jeep często zmieniał właścicieli – w 1953 roku została kupiona przez Kaiser'a, 17 lat później przez American Motors Corporation, aby po kolejnych 17 latach, Chrysler kupił koncern AMC. Z kolei w 1998 roku, Chrysler połączył się z Daimler-Benz tworząc DaimlerChrysler, które rozpadło się w 2007 roku.

Jeep - modele

Jeep - powiązane artykuły

Pokaż więcej